Hírek
2014. November 26. 15:35, szerda |
Helyi
Forrás: Adrienn
Saját magad mérgezed? Igen! ...sőt a gyermekeidet is….
Ezt a képet egy olvasónk küldte be a napokban. Kiskunfélegyháza egyik városközponti utcájában készült. Valószínűleg nem a sült csirke kapott egy kicsit oda a konyhában.
A hulladékégetés egészségügyi hatásai
Amikor hulladékot égetünk, a kazán tűzterében egyrészről felszabadulnak a hulladékban kötött formában jelen levő mérgező komponensek, másrészről a gyakorlatilag ellenőrizhetetlen kémiai folyamatok során új, gyakran súlyosan mérgező vegyületek keletkeznek.
Égetés során a hulladék nem vész el, csak átalakul: salak, pernye, füst (és energia) lesz belőle. A kéményeken át távozó füstöt alkotó részecskék a levegőből kiülepedve a talajba, a növények leveleire, vagy az élővizekbe kerülnek, a hulladék többi alkotója pedig beépül a salakba.
A saját füstünkbe pusztulunk bele
A kéményből távozó füstgáznak még a pontos összetétele sem ismert, s csak néhány alkotó (pl. dioxinok, egyes nehézfémek) hatásairól készültek eddig tudományos igényű tanulmányok. Közismert tény azonban, hogy a keletkező kén-dioxid és a nitrogén-oxidok a savas esők keletkezésében, a szén-dioxid a globális felmelegedésben játszik nagy szerepet.
Ámulva csodálkozunk miért olyan sok a rákos beteg?
A szerves (egyébként komposztálható) anyagok égetésekor keletkező poliaromás szénhidrogének (PAH-ok) az élőlények bőrére, szervezetébe, illetve tüdejébe jutva rákot okozhatnak, s a legújabb kutatások igazolták génkárosító hatásukat is. A dioxinok elsősorban a műanyagok égetése során keletkező, klórtartalmú szerves vegyületek, melyek a természetben nem fordulnak elő, ám igen stabil, nehezen lebomló vegyületek.
Megesszük, megisszuk a saját „szemetünket”
Legveszélyesebb tulajdonságuk, hogy zsírban jól oldódnak, így a zsírszövetben és az anyatejben halmozódnak föl, illetve közvetett úton bekerülhetnek a tehéntejbe, sajtokba vajba is.
Elvesszük a gyerekeinktől még az esélyt is, hogy egészségesen szülessnek
Az emberi szervezetre kifejtett káros hatásuk igen sokrétű: megzavarják a hormonrendszer normális működését, rosszindulatú daganatok kifejlődését idézik elő többek között a kötő-, és támasztószövetekben, a tüdőben és a májban, valamint megnövelik a veleszületett fejlődési rendellenességek (farkastorok, nyúlajak, szemfejlődési zavarok) kialakulásának esélyét.
A szilárd anyagok por és pernye formájában távoznak a rendszerből, közülük különösen a nehézfémeket tartalmazó porok okozhatnak komoly egészségkárosodást. A higany gátolja egyes létfontosságú enzimek működését, károsítja a veséket, a vér-agy gáton áthatolva elpusztítja az agysejteket, s az anya véréből a méhlepényen keresztül a magzatba jutva fejlődési rendellenességet okozhat, míg a kadmium belélegezve a tüdőt, lenyelve az emésztőrendszert, majd a májat károsítja. A füstgázban található, amúgy veszélytelen részecskék apró méretük miatt jelentenek komoly problémát, hiszen felületükön a fent említett szerves és szervetlen szennyezők kitűnően meg tudnak tapadni, s így, a porszemcséken „utazva” az égetés helyszínétől távolabbi területekre is eljuthatnak.
Kérdem én….MEGÉRI mindez???
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 08. 12:14, csütörtök | Helyi
Kiskunfélegyházi Országos Kirakodó vásár időpontja: 2025. május 11., vasárnap
2025. Május 08. 09:29, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2025. Május 07. 11:17, szerda | Helyi
Bichon találkozóra várják az érdeklődőket
Sok szeretettel várunk minden kedves Állatbarátot kistestű kedvencével 2025. május 11-én (vasárnap) 11 óratól - 17 óráig.
2025. Május 06. 13:36, kedd | Helyi
Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál
Hagyományőrző, kulturális, szórakoztató programok, kiállítások, sportesemények színesítik a városalapítók hete fesztiválját május 23. és 25. között