Hírek
2017. Március 31. 11:12, péntek |
Helyi
Forrás: KEOL
Helyreállítják a Péteri-tó természetes mederalakulatát
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága (KNPI) 300 millió forintot nyert az egykori szikes tó, a Péteri-tó eredeti mederalakulatának visszaalakítására,
ezzel költő-, pihenő- és táplálkozó területet biztosítva számos védett madárfajnak - közölte a területkezelési igazgatóhelyettes csütörtökön az MTI-vel. (Fotók: Kiskunsági Nemzeti Park)
Tajti László elmondta: a Bács-Kiskun megyei Petőfiszállás, Pálmonostora és Csengele között fekvő egykori szikes tó és a környékén lévő szikespuszta-maradvány kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület. A már most is gazdag madárvilágnak otthont adó tó a fejlesztéssel szervesen kapcsolódik majd a Tisza-völgyet mint kiemelt nemzetközi jelentőségű madárvonulási útvonalat kísérő szikes tavak észak-déli irányú láncolatába. Továbbá a térség egyik látványos kirándulóhelyévé is válhat - tette hozzá.
Az igazgatóhelyettes beszélt arról is, hogy a Környezeti és energiahatékonysági operatív program (Kehop) támogatásával megvalósuló élőhely-rekonstrukció során gát- és töltésbontással egységesítik a tómedret, valamint a nyílt vízfelületek növelése érdekében a nádas felületét mintegy 30 hektárral csökkentik. Felújítják a feltöltő csatornákat és a hozzájuk kapcsolódó műtárgyakat, amelyek a tó vízutánpótlását biztosítják, valamint hosszú távon a természetvédelmi célú vízvisszatartást szolgálják. Felszámolnak továbbá minden olyan létesítményt, amely az egykor itt folytatott halgazdálkodást szolgálta, ezzel is növelve a terület természetességét. A megszüntetett gátat kiváltó utat felújítják, és egy újabb kilátót, valamint egy madármegfigyelő lest is építenek - sorolta Tajti László.
Reményét fejezte ki, hogy a megújuló vizes élőhely, a látványos madárparadicsom a környező településekről, valamint Kiskunfélegyházáról és Kecskemétről is számos érdeklődőt vonz majd.
Jelenleg a munkálatok tervezése és előkészítése folyik, a terepi kivitelezés 2018-ban kezdődhet meg.
A Péteri-tó növénytani értékei közé tartozik a mocsári- és tengerparti kígyófű, az agárkosbor és a poloskaszagú kosbor. Ezek mellett mintegy 200 madárfaj fordul itt elő. A jellemző fészkelő fajok, mint a nagy goda, a gulipán, a feketenyakú vöcsök, a vörösgém, a cigányréce, a bölömbika és a kék vércse mellett átvonuló madarak: a vörösnyakú vöcsök, az üstökös gém és réce, a halász sas, a fattyúszerkő és a lócsér talál itt pihenő- és táplálkozó helyet.
Kétéltűekben és hüllőkben is gazdag a terület. Jelentős állományai élnek itt a mocsári teknősnek, a vöröshasú unkának, a dunai tarajosgőtének, a vízi siklónak is, de számos vidracsalád is otthonra lelt a Péteri-tónál.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 13. 12:30, kedd | Helyi
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kapta az Év emlékhelye díjat
Ópusztaszer az első országgyűlés emlékét őrzi, jelképe az egy nemzethez való tartozásnak.
2025. Május 13. 10:06, kedd | Helyi
Szerdán és szombaton aszfaltozzák a Kőrösi utcát
A Polgármesteri Hivatal értesíti a tisztelt lakosságot és az autósokat, hogy a Kőrösi utca útépítésének aszfaltozási munkálatai miatt:
2025. Május 13. 09:19, kedd | Helyi
Fuss velünk Félegyháza csodás belvárosában
A XXXII. Kiskun utcai futóverseny Petőfi emlékfutamát május 31-én, szombaton Kiskunfélegyháza belvárosában rendezik meg.
2025. Május 12. 08:56, hétfő | Helyi
Vegyes időjárással indul a hét
Az ország több pontján is hosszabb napsütés várható.