Hírek
2015. Október 20. 07:01, kedd |
Helyi
Forrás: Adrienn
Paraszti életképek fafaragásokba öltözve
Figura László kiskunmajsai fafaragó alkotásaiból nyílt kiállítás október 19-én a Vállalkozók Ipartestületének Székházában.
A tárlatot a Szegedről érkező Fodor Ferenc muzeológus, etnográfus és Mindszenti Lászlóné "Mandula" méltatta.
Figura László az egyszerűség, a tisztesség, a becsületesség és a nagyszerűség megteremtője – e szavakkal jellemezte Mindszenti Lászlóné a fafaragó művészt, majd elmesélte megismerkedésük körülményeit és aranyos történetét.
"Mandula" szívet melengető szavai után Fodor Ferenc muzeológus nyitotta meg ünnepélyesen a kiállítást és méltatta a fafaragó művész munkáit. Isten áldja meg a tisztes ipart! – kezdte beszédét, mely méltán tükrözte a művész iránt tiszteletét.
Megtudhattuk, hogy Figura László művészetének megértéséhez, igen nagy tájékozottságra van szükségünk. Egy ember, egy népcsoport lelkivilágát, viselkedését számos tényező befolyásolja. Ilyen pl. a területre vonatkozó geológiai viszonyok, gazdasági, társadalmi és természetesen a politikai feltételek. Konkrétan az úgynevezett Alsó-Kiskunság geológiai természetföldrajzi viszonyaira kell kitekintenünk a fafaragványok mélyebb mondanivalójának megértéséhez.
Elég csak a korai Kárpát-medencei történetünkre gondolni, amikor IV. Béla a kunokat olyan helyre telepítette, amelyet még az elsősorban állattenyésztéssel foglalkozó őseink sem tudtak hasznosítani. Ami élet teremtődött, azt a török elpusztította. Kiskunfélegyházát is csak az 1740-es évek elején szállták meg őseink. Levéltári forrásokból tudjuk, hogy az újjáépült települések lakói milyen küzdelmek árán tudtak gyökeret verni a homokon. Sokaknak ez nem is sikerült, mint ahogy ezt Majsa példája is mutatja. A megélhetés feltételei az évszázadok alatt sem javultak. A homokon a szegénység, az éhínség az úr.
Figura László 1936-ban Kiskunmajsán szegény paraszti családban született. Ennek is tulajdonítható, hogy a szegénység, a paraszti munka, a paraszti családok életének jellegzetes külső és belső tulajdonságait, emlékeit őrzik művei. A szegény paraszti családokban a gyerekek játékait ügyes kezű szülők vagy rokonok készítették. Tehát a jó példa, amelyet már gyermekkorában hasznosítani tudott. Gondoljunk csak bele a mai napjainkba! Vajon a rokonok, családtagok milyen követendő példát mutatnak a gyermekeiknek? Ma már a szegénység egészen másról szól. Itt érhető tetten az említett társadalmi, politikai viszony.
Figura László alkotásai példaként szolgálnak a mai nemzedék számára. Ahhoz, hogy mindezt megértsük, a néprajz tudományághoz kell fordulnunk. Egy-egy népcsoport mindennapjai, a paraszti élet dolgos hétköznapjai, hol milyen tevékenységgel teremtették meg a napi betevőt az emberek. Figura Lászlónak közvetlen élményei sűrűsödnek össze a fákból faragott művekben. Megjelennek a faragványokban az aratás, szüretelés, kaszálás, kenyérsütés képei mellett a mély vallásosság motívumai.
Összességében elmondható, hogy mindenki számára maradandó élményt ad, ha Figura László műveit megcsodálja. Érdemes megállni egy-egy remekmű előtt hosszas percekre és a mélyebb mondanivaló után kutatva szemlélni őket. Megéri.
A kiállítás megtekinthető október 30-ig az intézmény nyitva tartási idejében.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen