Városlista
2026. január 30, péntek - Martina

Hírek

2015. Január 26. 08:45, hétfő | Életmód
Forrás: vital.hu

A szívbetegeknek a vádlijukat kell edzeniük

 A szívbetegeknek a vádlijukat kell edzeniük

A Nyugat-Ausztráliai Egyetem sport biomechanikai szakértője a krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek járásmódját vizsgálta, majd összehasonlította egészséges önkéntesek járásával.

A Nyugat-Ausztráliai Egyetem sport biomechanikai szakértője, Fausto Panizzolo, krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek járásmódját vizsgálta, majd összehasonlította egészséges, korban és állóképességben megegyező önkéntesek járásával.

Vizsgálatából az derült ki, hogy a szívelégtelenségben szenvedő emberek ugyanolyan sebességgel és ugyanúgy járnak, mint az egészségesek, kivéve azt, hogy a bokaizmaiknak sokkal keményebben kell dolgozniuk ahhoz, hogy tartsák az iramot. „Mivel specifikus különbségeket találtunk a szívelégtelenségben szenvedő betegek izmaiban a valamivel kevesebbet edző egészséges alanyokhoz képest, úgy véljük, hogy a betegség valamilyen sajátossága nagyobb mértékben befolyásolhatja a gázlóizmokat” – magyarázta Dr. Panizzolo.

A gázlóizom (musculus soleus) a lábikra hátsó részén elhelyezkedő, a térdtől a sarokig húzódó erős izom, amelyet az álláshoz és a járáshoz használunk. A kutatás során a szakértők biomechanikai méréseket végeztek hat krónikus szívelégtelenségben szenvedő férfin és négy nőn, miközben futópadon sétáltak különböző sebességekkel, majd eredményeiket 11 egészséges emberével vetették össze. Dr. Panizzolo elmondta, hogy az eredmények alapján az derült ki, hogy a krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek kisebb lábikraizommal rendelkeznek, és ezért ennek nagyobb erőt kell kifejtenie. A szakértők szerint lábikrájuk közel maximális kapacitásán dolgozhat, és ez korlátozhatja a betegek testmozgási képességét. A szívelégtelenségben szenvedő emberek járás közben nagyobb mértékben hagyatkoznak a bokájukra, mint a csípőjükre, ezért Dr. Panizzolo szerint nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a lábikra izmaik, különösen a gázlóizmuk edzésére.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 30. 08:00, péntek | Életmód

Szép új világ: Humanoid robotok gyártásába kezd a Tesla

Két autómodell gyártását is leállítja a Tesla, hogy azok gyártosorait átalakítva humanoid robotokat gyártson. Évente akár 1 millió Optimus robot készülhet.

2026. Január 29. 07:49, csütörtök | Életmód

Elhunyt Voith Ági színművész

Elhunyt Voith Ági Jászai Mari-díjas színésznő, rendező, érdemes és kiváló művész. A József Attila Színház örökös tagját 81 éves korában, szerdán érte a halál - tudatta a színház az MTI-vel.

2026. Január 29. 07:48, csütörtök | Életmód

Kína ízeit és a medvék világát mutatják be a Fővárosi Állatkertben a hétvégén

Péntektől három estén Kína ízeivel, vasárnap nap közben pedig a medvék világával ismerkedhetnek a látogatók a Fővárosi Állat- és Növénykertben.

2026. Január 27. 07:34, kedd | Életmód

Szálló por - Sokat javult a levegőminőség az országban

Sokat javult a levegő minősége az országban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint.