Hírek
2014. December 07. 09:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: health.com
10 egészségügyi tévhit a télről
Tudtad, hogy a legfontosabb téli kiegészítő nem a sapka, hogy nem (csak) a napfény hiányától leszel rosszkedvű és hogy allergiás simán lehetsz ilyenkor is?
Ahogy beköszönt a tél, sokan azonnal bepánikolnak a hidegtől, így legszívesebben ki sem mozdulnának a négy fal közül. Azonban számtalan téves elképzelés kering a hideggel és miatta fellépő betegségekkel kapcsolatban. Kíváncsi, mik a leggyakoribb téli egészség tévhitek?
A hidegtől betegszik meg
Sokan úgy gondolják, hogy a hideg beköszönte automatikusan egyenlő azzal, hogy meg is fognak betegedni. Dr. Rachel C. Vreemaedig, az Outright Lies About Your Body and Health című könyv társ-szerzője szerintaz igazság épp az ellenkezője: vagyis, ha gyakran tartózkodik a szabad (és hideg) levegőn, akkor a szervezete lényegesen jobban fogja felvenni a harcot a kórokozókkal. Ráadásul a megfázás vírusa 32 Celsius fokban szaporodik a legjobban, ellenben ha télen kint van, akkor ennél hidegebbek az orrlyukai.
Nem kellene hidegben edzenie
Telente a legtöbben felhagynak a szabadtéri edzéssel a hideg miatt. Pedig a Medicine & Science in Sports and Exercise szerint hidegben gyorsabban és több kalóriát lehet égetni, így fogyás szempontjából is jobban jár, ha erőt vesz magán, rétegesen felöltözik és kimegy a friss levegőre. Ráadásul az eredményesebb edzés az endorfin szintjére is jó hatással lehet, tehát hajrá, irány a természet!
Télen nem lesz allergiás
Sokan azt hiszik, télen nem virágzik semmi, így az allergia messziről elkerüli őket, pedig az eldugult orr és a kaparó torok hátterében gyakran ez bújik meg. Az Asthma and Allergy Foundation of America közleménye szerint 5 emberből egy szenved a kinti vagy benti allergiák valamely válfajától, és bár télen valóban nem virágzik semmi, utóbbiak (pl. állatszőr-, por és egyéb háziatka allergiák) tünetei telente kifejezetten erősödhetnek is. Egyrészt azért, mert ilyenkor a háziállatok is többet tartózkodnak bent, másrészt ritkábban és kevésbé alaposan szellőztetünk, ami pedig még jobban hozzájárul a levegő minőségének romlásához. A tél ráadásul a penésznek is kedvez, ami szintén erősítheti a panaszokat.
Télen nincs szüksége fényvédőre
Nyaranta mindenki könyökén jön ki a fényvédelem fontossága, azonban a téli hónapokban kevesebb szó esik róla, pedig a napsugárzás ilyenkor is káros, főleg akkor, amikor havas tájakon kirándul vagy síel. A jeges és havas környezet ugyanis duplán annyira károsítja a bőrt, mivel 80%-ban visszaveri az UV-sugarakat. „Sőt, a Föld felszíne télen közelebb van a Naphoz, így több káros sugár éri a bőrt, mint az észleljük” – teszi hozzá dr. Robert Guida plasztikai sebész.
A fején keresztül adja le a legnagyobb hőt
Bizonyára ön is tudja, hogy hidegben a legfontosabb kiegészítők a sapka, sál és kesztyű. És valószínűleg úgy tudja, hogy ezek közül a sapka a legfontosabb, mivel a fején keresztül távozik a legtöbb hő. Az igazság ezzel szemben az, hogy valójában a kezein át – szóval, ha nem akar kint fagyoskodni, akkor a kesztyűjét semmiképp se felejtse otthon!
A napfény hiánya okozza a téli depressziót
Bár a hosszú sötétség és a napfény hiánya (meg a hülye jótanácsok) biztosan nem segítenek a rosszkedv ellen, de nem csak ez húzódik a téli depresszió hátterében. Ugyanolyan stresszforrás lehet az ünnepek körüli készülődés, az ezzel járó túlzott kiköltekezés, a családi összejövetelek megszervezése (és túlélése), stb. Tehát hiba lenne csakis az időjárásra fogni, ha nincs a helyzet magaslatán.
A C-vitamin megelőzi a megfázást
Ok, ez nem teljesen egy mítosz, valami igazság azért van benne. A University of Helsinki 2013-as tanulmánya szerint napi 75mg C-vitamin fogyasztás segít abban, hogy immunrendszere eredményesen harcoljon a megfázás és az influenza ellen. Más kutatások hozzáteszik, hogy a nátha első jeleinél nagy dózisú C-vitamin pedig lehetővé teszi, hogy lerövidítse a betegen töltött napok hosszát és az állapot súlyosságát. Tehát bár nem előzheti meg vele a megfázást, de segíthet legyőzni.
A hidegben jobban hullik a haja
Való igaz, hogy a hidegebb hónapokban úgy tűnhet, több hajszálat veszíthet, azonban zürichi kutatók megállapították, hogy épp nyáron hullik jobban a haj, míg télen a legkevésbé. Ennek persze evolúciós okai vannak: az állatok szőre is megerősödik és dúsabbá válik, ahogy egyre hűl az idő. Amennyiben mégis tele van ilyenkor hajjal a fésűje, akkor valószínűleg a fejbőre száraz, így érdemes befektetni egy jó minőségű hidratáló, fejbőrvédő samponba.
Az alkohol felmelegít
Hideg időben az utcai árusok lelkesen ajánlgatnak a járókelőknek gőzölgő forralt bort, hogy elviselhetőbbé tegyék a hideget. Az alkohol valóban felforrósítja az embert belülről, de ez azért van, mert a vér gyorsabban áramlik ilyenkor a belső szervek felé – ám ez azt jelenti, hogy a belső hőmérséklet ekkor lejjebb esik. Ráadásul egy jó meleg forralt bor rontja a szervezet azon képességét, ami a didergésért felel, így több hőt termel.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 07:55, péntek | Életmód
Havazás - Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Életmód
Meteorológia: pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás
Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti, északi felében várható havazás, amelyből akár jelentősebb mennyiségű vizes hóréteg is kialakulhat – írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.
2024. November 20. 07:47, szerda | Életmód
2025-ben élénkülés várható az ingatlanpiacon
Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak, a szektor 2024-ben elérte a mélypontot, de megkezdődött a visszarendeződés, 2025-ben már élénkülés várható
2024. November 20. 07:40, szerda | Életmód
A Dal 2025 - Még egy hétig lehet jelentkezni a műsorba
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.