Hírek
2015. November 07. 19:00, szombat |
Életmód
Forrás: hazipatika.com
7 ok, amiért romolhat a látásunk

Több kutatás állítja, hogy a túl sok iPad látásproblémákat okoz. A kis képernyőkön kívül azonban számos oka lehet még annak, miért nem látunk olyan jól: az alábbiakban ezekből gyűjtöttünk össze párat.
Nem mentünk ki az utcára
Több kutatás kötötte már össze a rövidlátást a négy fal között töltött idővel, főként fiatalok, gyermekek esetében. Megoldásként pedig minden egyes kutatás a szabadban töltött időt javasolja. Ennek oka, hogy a napfény hatására pupilláink összehúzódnak, és így a látásunk sem mosódik el.
Kevés D-vitamint fogyasztunk
Azoknál nőknél, akik rendszeresen fogyasztanak megfelelő mennyiségű D-vitamint, 44 százalékkal kisebb eséllyel alakul ki az időskor miatti szemfenék meszesedés - derül ez ki a University of Buffalo kutatásaiból. A D-vitamin hatására ugyanis csökken az AMD-t kiváltó gyulladás típusa.
Sokat olvasunk
Számos kutatás talált kapcsolatot a rövidlátás és az olvasás között, ugyanis szemünknek sokkal jobban kell fókuszálnia a hozzánk közel lévő tárgyakra vagy felületekre. Ha nagyon beletemetkezünk a könyvekbe (főként gyermekkorban), akkor az rövidlátáshoz vezethet. Nem meglepő tehát, hogy a gimnáziumi/egyetemi évek alatt gyakoriak a szemproblémák. Ugyanakkor a kutatók hozzáteszik: előfordulhat, hogy a látásproblémák inkább a napfény hiányának tudhatók be.
Hozzánk nőtt az okostelefon
Ha órákat töltünk okostelefonunk, tabletünk vagy laptopunk előtt, az azokból áramló "kék fény" hatására számos látásprobléma alakulhat ki - és akkor a fejfájásról és hányingerről még nem is beszéltünk. Ha internetezés közben fáj a szemünk, húsz másodpercen át valamit, ami 8-9 méter távolságra van tőlünk - tegyünk így húszpercenként.
A terhesség nem tesz jót a látásnak...
Ha gyereket várunk, és mindeközben nehezebben tudjuk kivenni, mi van a hirdetőtáblákon vagy az utcatáblákon, nem kell feltétlenül megijednünk. Megszokott dolognak számít, hogy a terhesség alatt gyengül a nők látása - olvasható a Journal of Pregnancyben szereplő egyik kutatásban. A jelenség pontos mechanizmusát még nem ismerjük, de az biztos, hogy a kilenc hónap elteltével a látás visszaáll normális állapotába.
... és a cukorbetegség sem
A cukorbetegség az egyik leggyakoribb oka az úgynevezett makuláris ödéma jelenségének, amelynek hatására a látás elmosódik. Ezen látászavar sokaknál az első jele a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának is: az ödéma hatására ugyanis a retina bizonyos részeire nem áramlik elég vér, emiatt még látásukat is elveszíthetik.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 14. 07:15, szerda | Életmód
Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek Tázláron
Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek a Bács-Kiskun vármegyei Tázláron, melyből összekötözött végtagú, zsugorított helyzetben eltemetett áldozatok maradványai kerültek elő.
2025. Május 13. 07:22, kedd | Életmód
Ferencz Orsolya: Magyarország kezdeményező és megbecsült partner az űrkutatás területén
Magyarország ma már nem mellékszereplő, hanem kezdeményező és megbecsült partner az űrkutatás területén
2025. Május 10. 09:10, szombat | Életmód
Kecskesajtos kreáció lett idén a Balaton fagyija
A veszprémi Füge Fagyiudvar és Kávézó Mekkóstollak nevű, rozmaringos, sült- és sósmandulával, kecskesajtból készült kreációja nyerte az idei, 12. Balaton Fagyija 2025 versenyt
2025. Május 10. 08:59, szombat | Életmód
Gál Tibor lett 2025-ben a Borászok Borásza
Gál Tibor egri borász vehette át az idén a Borászok Borásza díjat péntek este Budapesten, a Sulyok Tamás köztársasági elnöke fővédnöksége mellett rendezett díjátadó gálán.