Hírek
2014. Szeptember 04. 12:03, csütörtök |
Helyi
Forrás: Félegyházi Hírek
A mustgáz veszélyei
A szüret kapcsán a mustgáz veszélyeire hívjuk fel a figyelmet. Hasznos tanácsokkal szolgálunk a fulladás megelőzésére, de az is kiderül, mit kell tenni, ha már megtörtént a baj.
A szüret kapcsán a mustgáz veszélyeire hívjuk fel a figyelmet. Hasznos tanácsokkal szolgálunk a fulladás megelőzésére, de az is kiderül, mit kell tenni, ha már megtörtént a baj.
Sokan nem veszik komolyan, hogy a pincékben alattomosan terjedő mustgáz cselekvésképtelenné teszi az áldozatait, és halálos veszélyt jelenthet. A fulladásokat a must erjedésekor felszabaduló szén-dioxid okozza, amely színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb, így a föld közelében terül el. Ez egy enyhén savanykás ízű gáz, amely nem keverendő össze a szén-monoxiddal. Körülbelül másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ezáltal oxigén-hiányos állapotot teremt. Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti.
A balesetek megfelelő körültekintéssel és elővigyázatossággal megelőzhetőek!
A megelőzés módszerei
Megfelelő szellőzés kialakításával, valamint a hordók nagy térben történő elhelyezésével elkerülhető, hogy felhalmozódjon az erjedés közben keletkező szén-dioxid. Ugyanakkor egyszerűen meg is előzhető a baj, könnyen ellenőrizhető, hogy a helyiségben van-e mustgáz. Például gázérzékelővel, vagy egy meggyújtott gyertyával.
CO2 mérő műszer
A beltéri levegő minőségének megítéléséhez a CO2 koncentrációt indikátorként használják. A beltéri levegő túl magas szén-dioxid tartalma (határértéke: 1000 ppm) esetén „rossz és elhasznált” levegőt érzékelünk. A belső terek rossz minőségű levegője esetén az emberek fáradtságot, koncentrációs nehézséget érezhetnek, sőt ez megbetegedésekhez is vezethet, mely sok esetben az elégtelen szellőzésre vezethető vissza.
Meggyújtott gyertya
A gyertyát térdmagasságban tartva (vagy pálcára szerelve) kell lemenni a pincébe és leérve térdmagasságban elhelyezni. Ha a gyertya lángja menet közben vagy a pincében elhelyezve kialszik, akkor nagy valószínűséggel mustgáz van a helyiségben. Ilyenkor haladéktalanul vissza kell fordulni, illetve el kell hagyni a helyiséget. Attól nem kell tartani, hogy a gyertyával robbanást okozunk mivel a szén-dioxid gáz nem robbanásveszélyes, a gyertya lángja az oxigénhiánytól alszik el. Abban az esetben, ha mégis bekövetkezik a baj, az ilyen jellegű balesetet szenvedő embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal kimenteni, mivel ehhez légzőkészülékre van szükség.
Elővigyázatlanul ne rohanjunk be a gáztérbe segítséget nyújtani, mert lehajolva belélegezzük a mustgázt, és előfordulhat, hogy magunk is áldozatul esünk, ahogy ez már megtörtént többször is Magyarországon.
Veszély esetén hívja a katasztrófavédelmet a 105-ös számon!
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 24. 08:54, vasárnap | Helyi
A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU az MTI-vel.
2024. November 24. 08:53, vasárnap | Helyi
Hírek az Ótemplomból
Évközi 34. vasárnap - 2024. november 24.
2024. November 24. 07:48, vasárnap | Helyi
Hírek a Szent István templomból
2024. november 24. - Évközi 34. vasárnap KRISZTUS, A MINDENSÉG KIRÁLYA
2024. November 24. 07:42, vasárnap | Helyi
Megkapták kék szalagjaikat a Kossuth iskola végzősei
A Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium november 22-én tartotta szalagavató ünnepségét.