Hírek
2018. November 04. 05:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A stressz okozta alvászavar csökkentésén dolgoznak magyar kutatók
A stressz okozta alvászavar csökkentésének lehetőségén dolgoznak a Magyar Tudományos Akadémia kutatói, akik a közelmúltban a stressz és az álmatlanság összefüggését térképezték fel.
Mátyás Ferenc, a kutatócsoport vezetője szombaton, az M1 aktuális csatornán elmondta: az emberi agy folyamatosan változik, még alvás közben is, a különböző aktivitási szintek között váltásért pedig egy idegsejthálózat a felelős.
Hangsúlyozta, minden feladathoz kapcsolódik egy optimális éberségi állapot, amelyben az emberek a legjobban tudnak teljesíteni. Példaként említette, hogy amennyiben egy vizsgahelyzetben túl nagyra nő a stressz, az agyunk "leblokkol", nem működik megfelelően, hasonlóan ahhoz, ha valaki nagyon elfárad.
Mátyás Ferenc elmondta, jelenleg azon dolgoznak, miként befolyásolhatnák az éberségi állapotért felelős idegsejthálózatot, hogy megfelelő szintre állíthassák be például a nyugodt alváshoz.
Fotó: illusztráció
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 03. 15:00, vasárnap | Életmód
Meteorológia: áprilisban a megszokott mennyiségnek csak az egytizede esett
Áprilisban átlagosan 40 milliméter eső esik Magyarországon, de idén mindössze 4 milliméter esett országos átlagban, vagyis az ilyenkor megszokott mennyiség egytizede - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.
2026. Május 02. 14:00, szombat | Életmód
Csapadékos májust remélnek a gabonatermesztők
Nem kedvez az időjárás a szántóföldi növényeknek, de a következő hetekben egy nagyobb csapadék még sokat segítene - mondta az MTI-nek a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
2026. Május 02. 13:00, szombat | Életmód
Magyar vállalat fejleszthet Hold körüli pályára szánt műholdat
A REMRED Technológia Fejlesztő Zrt.-t kérte fel az Európai Űrügynökség (ESA) arra, hogy egy konzorcium vezetőjeként irányítsa a MoonRAD nevű kutatási projektet az ügynökség holdprogramjában
