Hírek
2020. Március 22. 07:43, vasárnap |
Helyi
Forrás: hirado.hu
Az élelmiszeripar lehet az egyetlen nyertese a koronavírus-járványnak
A koronavírus-járvány terjedése miatt március 11-én kihirdetett veszélyhelyzetet követően, becslések szerint, akár 70-80 százalékos visszaesést is produkál a magyar turizmus.
Szakértők szerint a koronavírus-járvány okozta helyzet egyetlen nyertese a hazai élelmiszertermelés és az élelmiszerkereskedelem lehet. Emellett a kormány több intézkedést is hozott az elmúlt napokban, a magyar gazdaság védelme érdekében.
A naponta tízezrek által látogatott Róma lényegében szellemvárossá vált, alig láthatók emberek az utcán. Az olasz fővároshoz hasonlóan a gazdasági megtorpanás szimbólumának számítanak Budapest máskor zsúfolt helyszínei is. A március 11-én hirdetett veszélyhelyzetet követően becslések szerint akár 70-80 százalékos visszaesést is produkált a magyar turizmus.
Az egész magyar gazdaság bajba került
Napok óta pangnak a plázák, és a korlátozások miatt visszazuhant a szolgáltatószektor: a kulturális, a gasztro- és a rendezvényipar egyaránt. A koronavírus-járvány miatt az egész magyar gazdaság bajba került – erősítette meg március 16-án a parlamentben Orbán Viktor, miniszterelnök, aki két nappal később bejelentette: a kormány úgy döntött, hogy a vállalati és a lakossági hitelek törlesztésére moratóriumot hirdet 2020 végéig.
A kormányfő szerint a következő időszak intézkedéseinek célja, hogy minél több munkahelyet védjenek meg a vírus okozta károktól.
Igazi segítség a hitelek törlesztési moratóriuma
Trencsán Erika, money.hu vezető szerkesztője M1 Summa című műsorában elmondta, a kormány bejelentése mentőöv lehet ebben a nehéz időszakban mindenkinek, aki jelzáloghitellel rendelkezik.
Hozzátette, óriási segítséget jelent ez az intézkedés főként azoknak a családoknak, azoknak az adósoknak, akiknek a járvány miatt nehézzé vált a munkavégzés, vagy olyan szektorban dolgoznak, ahol már most lehet érezni a járvány gazdaságra gyakorolt negatív hatásait.
A kormány kész átdolgozni a költségvetéseket
„A kormány már korábban jelezte: kész a 2020-as, valamint a 2021-es költségvetést is átdolgozni a koronavírus okozta károk miatt” – tette hozzá Regős Gábor, a Századvég szakértője.
Elmondta, a gazdasági hatások számszerűsítésekor figyelembe kell venni, hogy mely ágazatokat érinti a koronavírus, illetve hogy mennyire lesz tartós a hatása. Éppen ezért az idei költségvetésben a GDP egy százalékának megfelelő tartalékot, szükség esetén még több forrást biztosít a Pénzügyminisztérium a koronavírus-járvány miatt felmerülő kiadásokra.
A kis- és középvállalkozásoknak is igyekeznek segíteni
„A bejelentett, de még részleteiben nem ismert új gazdaságvédelmi akcióterv a gazdasági károk enyhítését szolgálhatja” – jegyzi meg Madár István a Portfolio.hu vezető elemzője.
Madár István elmondta, jellemző, hogy az ilyen típusú válságoknál nem hatékonyak az általános, keresletélénkítő költekező programok. Hozzátette, célzottan kell segíteni azokat vállalkozásokat, amelyeket a kereslet kiesése, vagy a kínálati, termelési nehézségek komoly pénzügyi károkba taszítanak. Ebből a szempontból Magyarországon is hasonló típusú intézkedések képzelhetők el, például a kis- és középvállalatok számára nyújtott hitelek, vagy támogatások formájában.
A jegybank bejelentette, a Növekedési Hitelprogram átütemezésének engedélyezésével igyekszik segíteni a kis- és középvállalati szektort a nehéz időszakban.
A járványveszély elmúlásával a kiesés egy része pótolható
Lóránt Károly, közgazdász szerint ugyanakkor várható, ha elmúlik a járványveszély, a vállalatok a kiesés egy részét képesek lehetnek ledolgozni. Ezzel párhuzamosan pedig a lakosság fogyasztási kedve is újra nőhet.
Lóránt Károly szerint, akik Olaszországban terveztek nyaralni, azok csak elhalasztják ezt a tervüket, tehát a kereslet nem fog megszűnni teljesen, így a kiesés előbb-utóbb behozható.
Az élelmiszeripar profitálhat a járványhelyzetből
„A koronavírus-járvány okozta helyzet egyetlen nyertese az élelmiszerkereskedelem lehet”– jegyzi meg Regős Gábor, utalva a karácsony előtti bevásárlási rohamot idéző képsorokra a boltokból.
Regős Gábor elmondta, a januári kiskereskedelmi adatok kedvező helyzetről árulkodnak.
Hozzátette, amikor még a koronavírus helyzet nem is volt ennyire súlyos, akkor is jól tudott teljesíteni az ágazat. Februárban már elindult a tartalékolás, bespájzolás a tartós élelmiszerekből, így a februári, márciusi adat is jó lehet.
A magyar gazdaság 3,7 százalékkal növekedhet 2020-ban, a legrosszabb helyzetet vázoló forgatókönyv szerint viszont akár 0,3 százalékos visszaesés is elképzelhető. Utóbbi igen mély válságot feltételez, olyat, amikor a világgazdaság legfeljebb stagnál, az Európai Unió gazdasága pedig 2,5 százalék körüli mértékben zsugorodik.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 24. 08:54, vasárnap | Helyi
A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU az MTI-vel.
2024. November 24. 08:53, vasárnap | Helyi
Hírek az Ótemplomból
Évközi 34. vasárnap - 2024. november 24.
2024. November 24. 07:48, vasárnap | Helyi
Hírek a Szent István templomból
2024. november 24. - Évközi 34. vasárnap KRISZTUS, A MINDENSÉG KIRÁLYA
2024. November 24. 07:42, vasárnap | Helyi
Megkapták kék szalagjaikat a Kossuth iskola végzősei
A Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium november 22-én tartotta szalagavató ünnepségét.