Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2014. Szeptember 21. 08:00, vasárnap | Helyi
Forrás: - szerk. -

Cikis betegségek

Cikis betegségek

Ami miatt az orvos előtt is pironkodunk

Vannak olyan tünetek, amelyeket annyira szégyellünk, hogy még az orvosunknak sem merünk beszélni róla. Mégsem ajánlatos öngyógyításba kezdeni, vagy palástolgatni betegségünket.

De mit mondjak?
Próbáljunk a lehető legegyszerűbben, tényszerűen fogalmazni az orvosnak. Ne várjuk azt, hogy minden apró részletre ő kérdezzen rá, hiszen a tüneteket mi tapasztaljuk, így mi is tudunk beszámolni róla. Le kell küzdeni a szégyenérzetünket, és bízni a háziorvosunkban.

Élősködők
Sok kellemetlenséget okoznak az olyan élősködők, mint a tetű vagy a rüh. Ezeket már általános iskolás korunkban is szégyelljük, és inkább nem beszélünk róla senkinek. És éppen ez az oka annak, hogy kis idő elteltével már egy egész osztálynyi gyerek vakarózik. Hiszen ezek az élősködők emberi kontaktussal terjednek. A rüh könnyedén felülfertőződhet, ilyenkor gennyes pörkök, vastag szarurétegek alakulnak ki a testünkön, ami borzalmasan fertőz. Emberen háromféle tetű fordul elő, a fej-, ruha- és lapostetű. A fejtetű hihetetlen gyorsasággal átmászik egyik hajból a másikba, vagy éppen egy fejtámlán „utazik” egyik áldozatról a másikra, és azonnal le is rakja petéit, amelyek egy hét alatt kelnek ki. A viszketés miatt elvakart sebek könnyen felülfertőződhetnek. Mindkét élősködőfajtától hamar megszabadulhatunk, ha orvoshoz fordulunk, és megkapjuk a megfelelő kezelést.

Ott baj van…
A legnehezebben a nemi betegségekkel fordulunk orvoshoz, azt tartjuk a legcikibbnek. Pedig a legtöbb nemi betegség hátterében nem a kicsapongó életmód vagy a rossz higiéniai körülmények állnak. Könnyen megfertőződhetünk a mosdóban, a strandon, uszodában is. Ráadásul, ha nem megyünk orvoshoz, nemcsak hogy rosszabb lesz a helyzet, de akár a teherbe esést is kockára tehetjük. Ilyenkor az orvoson kívül a partnerünknek is szólni kell, mert hiába kezeltetjük magunkat, oda-vissza fertőződhetünk.

Nem tudom visszatartani
Az inkontinencia legenyhébb formája az, amikor köhögéstől, nevetéstől, tüsszentéstől, erőlködéstől elcsöppen a vizeletünk. Ilyenkor a húgycső meggyengült zárómechanizmusa okozza a bajt. A szülések vagy a hormonális változások, illetve a kötőszövetek általános elernyedése gyengíthetik el az izmokat. Van rá gyógymód! Ha idejében segítséget kérünk, megfelelően változtatunk az életmódunkon, és elkezdjük a speciális tornákat, akkor a folyamat megállítható, sőt vissza is fordítható.

Viszketés, vérzés
Ha a végbélnyálkahártya alatt található érpárnát rögzítő kötőszövet megnyúlik, akkor aranyérbetegségben szenvedünk. Ennek egyik tünete a véres széklet, viszketés, ám ezeket más bajok is okozhatják, mint például a bélférgesség, vastagbélgyulladás, polyp, de akár vastagbéldaganat vagy gyomorvérzés is. Semmiképp ne próbáljuk meg mi diagnosztizálni a betegségünket, inkább kérjük meg erre az orvosunkat, aki biztosan meg fogja találni a számunkra legmegfelelőbb gyógyírt.

Sebek az arcon
Az ótvar gennyes váladékkal járó sebeket okoz, amivel nem szabad közösségbe menni, mert nagyon fertőző betegség. Mivel a száj és az orr környékén jelenik meg általában, szinte elkerülhetetlen, hogy hozzáérjünk, és ettől kezdve máris a kezünkön van a rengeteg baktérium, amit gyakorlatilag rákenünk az egész testünkre és másokra is. Súlyos szövődményei lehetnek, ezért, ha bármilyen apró seb megjelenik az orrunk körül, azonnal forduljunk orvoshoz, mielőtt nagyobb bajunk lesz. Az ótvartól ugyan nehéz megszabadulni, de hatékony kezeléssel lerövidíthetjük az idejét.

Orbánc
Az orbánc általában a baromfikról terjed át az emberre, de gyantázás útján is elkaphatjuk. Ilyenkor a bőr kötőszövete gyullad be, ami megduzzad és fáj. Mivel a tünetek hasonlítanak a mélyvénás trombózishoz, fontos, hogy lásson minket orvos, hiszen ebben az esetben akár az életünket is kockáztathatjuk.

A cukorka nem segít
A krónikus rossz szájszag mindenki életét megkeseríti. Borzalmas érzés, amikor a környezetünkben lévők igyekeznek minél távolabb maradni tőlünk, esetleg az orruk elé teszik a kezüket beszélgetés közben. Ahelyett, hogy zsákszámra vennénk a mentolos cukorkát, inkább sürgősen menjünk el orvoshoz, mert a bűzös lehelet hátterében komoly betegség is állhat. Lehet gócos betegség, amikor baktériumok telepednek meg a szájban, a lyukas fogakban, fogínygyulladás vagy foglepedék következtében. Ám az is előfordulhat, hogy reflux, cukorbetegség vagy máj-, veseeredetű más belgyógyászati betegség okozza a problémát.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi

Izzó kályhás hajtányozás

Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.

2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi

Adventi programok Kiskunfélegyházán

Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.

2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.

2024. November 19. 12:58, kedd | Helyi

Hol lehet EU-s tb-kártyát csináltatni és miért jó az ingyenes lehetőség?

Külföldre utaznál, és előtte szeretnél csináltatni egy EU-s tb-kártyát, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat ezzel az okmánnyal kapcsolatban.