Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2016. Május 04. 09:44, szerda | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Cink: immunrendszerünk őre

Cink: immunrendszerünk őre

Fontos mikrotápanyag.

A cink a szervezetünkben második legnagyobb koncentrációban jelen lévő ásványi anyag, mely nagyon fontos szerepet játszik az immunrendszerünk megfelelő működésének biztosításában, de a sejtosztódáshoz és sejtnövekedéshez is szükséges.

A cink talán kevésbé "népszerű" ásványi anyag, mint a vas, a magnézium vagy a kalcium, a szerepe viszont egyáltalán nem elhanyagolható. A vas után a második legnagyobb koncentrációban megtalálható ásványi anyag a szervezetünkben (a testünk nagyjából 2-4 gramm cinket tartalmaz), és rengeteg élettani folyamatban játszik fontos szerepet.
Nagyjából 300 olyan enzim ismert, amelynek a működéséhez szükséges a cink, így már az enyhe cinkhiány is súlyos következményekkel járhat.

A legtöbb cink az agyban, az izmokban, a csontokban, a vesében, a májban, a szemben, illetve a prosztatában található meg. Szerepet játszik többet között a sejtosztódásban, a sejtnövekedésben és a programozott sejthalál szabályozásában, az idegrendszer megfelelő működésében, az immunológiai folyamatokban is.

A túl kevés cinket tartalmazó étrend rövid időn belül az immunrendszer gyengüléséhez, a fertőzésekre való hajlam növekedéséhez vezet - szerencsére, ez a folyamat gyorsan vissza is fordítható.

A cink nagyon jó hatással van a bőrünk egészségére is, elsősorban azoknak ajánlott a cinkdús ételek fogyasztása, akik pattanásokra hajlamosak. A túl kevés cink nemcsak pattanásokat okozhat, de a kiütésekkel, az aftával, a bőrgombásodással is összefüggésbe hozható.

A cinknek nagy szerepe van az érzékszervek megfelelő működésének biztosításában is. A krónikus cinkhiány az ízérzékelés csökkenésével vagy teljes elveszítésével is járhat, de a cink a szemünk egészségének megőrzéséhez és a látáshoz (különösen a fényérzékeléshez) is szükséges. A cink emellett nélkülözhetetlen az egészséges, jó minőségű (és megfelelő mennyiségű) spermiumok képződéséhez is, ezért azoknak a férfiaknak, akik kisbabát szeretnének, nagyon fontos a cinkben gazdag ételek fogyasztása.

Szerencsére a krónikus cinkhiány viszonylag ritka, de nagyon sokan csak a szervezetüknek szükséges minimum mennyiséget viszik be a táplálkozáson keresztül ebből a fontos tápanyagból. Azonban bizonyos esetekben megnőhet a szervezetünk cinkigénye, és ha ezt nem tudjuk biztosítani, akkor cinkhiány alakulhat ki. Több cinkre van szüksége a szervezetünknek például betegség, fertőzés, stressz idején, vagy akkor, ha szteroidtartalmú gyógyszert kell szednünk. Bizonyos bélrendszeri betegségek, így a Crohn-betegség is befolyásolhatják a cink felszívódását.

Fontos azt is szem előtt tartani, hogy a túl sok réz is hatással van arra, hogy mennyi cink képes felszívódni a bélrendszerből, ez a két anyag ugyanis egymással "verseng" a szervezetünkben.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 17. 19:42, péntek | Helyi

A digitális dzsungelben is van létjogosultsága a grafikáknak

A Holló László Képzőművész Kör Grafikai Szakkörének kiállítása nyitotta meg a Városalapítók hete programsorozatát május 17-én (pénteken) az Ágyú Kézműves Sörgaléria és Gasztroműhelyben.

2024. Május 17. 10:17, péntek | Helyi

Erőszakkal akarta rávenni

Vádemelést javasolnak azzal az idős férfival szemben a kiskunfélegyházi rendőrök, aki az utcán kezdte ütlegelni korábbi élettársát azért, hogy rábírja a visszaköltözésre.

2024. Május 17. 09:48, péntek | Helyi

MME: nem kell félni az ártalmatlan tőrösdarazsaktól

Májustól lehet számítani a termetes tőrösdarazsak feltűnésére, de ezek a rovarok az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek - figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME)

2024. Május 17. 09:46, péntek | Helyi

A MÁV kérése - Ha pünkösdkör utazik, váltsa meg már most vonatjegyét!

Május 19-én, vasárnap az ünnepnapi, 20-án a vasárnapi menetrend szerint közlekednek a vonatok, 21-én pedig már a megszokott munkanapi menetrend érvényes.