2024. május 5, vasárnap - Györgyi

2017. Július 30. 13:00, vasárnap | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Dolgok amivel elkerülhetjük a demenciát

A demencia egyáltalán nem az időskor elkerülhetetlen velejárója: egy friss kutatás szerint a demens esetek harmadát ki lehetne küszöbölni, ha az emberek életük során jobban figyelnének egészségükre.

A Lancet orvosi lapban nemrég megjelent kutatás szerint háromból egy esetben a szellemi leépülés elkerülhető lenne. A demencia kialaulásához vezető agyi elváltozások ugyanis már jóval az időskor előtt elkezdődnek, így életmódváltással számos esetben lehetőség lenne kialakulásának megakadályozására.

A tanulmányban a szakértők az alábbi 9 rizikófaktort nevezték meg:

• Életközépi halláskárosodás - 9%
  • Nem befejezett középiskola - 8%
  • Dohányzás - 5%
  • Depresszió - 4%
  • Mozgáshiány, inaktivitás - 3%
  • Társadalmi izoláció - 2%
  • Magas vérnyomás - 2%
  • Elhízás - 1%
  • 2-es típusú cukorbetegség - 1%

A kutatók szerint ezek olyan rizikófaktorok, amelyek ellen némi tudatossággal lehetőségünk lenne fellépni. A fenti 9 tényező 35 százalékkal emeli a betegség kialakulásának veszélyét. A maradék 65 százalék a szakértők szerint olyan tényezőkön múlik, amelyekre az egyes embereknek nincs ráhatása.

A kutatók egyébként azt is hangsúlyozták, hogy nem állt rendelkezésükre elég adat ahhoz, hogy a listára a táplálkozási szempontok, valamint az alkoholfogyasztás jelentősége is felkerüljön, ám ettől függetlenül úgy gondolják, hogy mindkettő további fontos tényező lehet.

A demencia a 21. század népbetegsége
Ahogyan világszerte egyre csak nő az emberek várható élettartama, egyre több demenciás megbetegedéssel kell számolni. Kutatások szerint jelenleg mintegy 47 millió ember küzd demenciával, becslések szerint azonban ez a szám 2050-re 131 millióra fog nőni.

Címkék: demencia, népbetegség

2024. Május 05. 12:11, vasárnap | Helyi

Hírek a Szent István templomból

2024. május 5. - SZENT ISTVÁN TEMPLOM