Városlista
2025. április 9, szerda - Erhard

Hírek

2016. Február 20. 11:00, szombat | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Egész életen át megvéd a ráktól az új eljárás?

Egész életen át megvéd a ráktól az új eljárás?

Olasz kutatók immunterápiás kísérletekkel olyan módszert találtak sejtek manipulálására, amellyel fokozható és egy életen át megtartható a szervezet természetes védekezőképessége.

Egy forradalmian új rákkezelést fejlesztettek ki milánói kutatók, amelynek révén a szervezet védekező rendszere egy életen át emlékszik a betegségre és éberen strázsál, hogy megakadályozza a kór visszatérését, azaz úgy viselkedik, mint egy vakcina. A tudósok azt mondják, hogy a manipulált sejtkontingens olyan, mintha egy "élő gyógyszer" volna, amely folyamatosan éberen figyeli a visszatérni igyekvő rákot, s ha felfedezi, gyorsan eltávolítja a szervezetből.

Az erről szóló előadást az American Association for Advancement of Science éves ülésén Washingtonban hallgathatta meg a szakmai közönség. Az ismertetett kutatás során sikerült először bizonyítottan működőképes "memória T-sejteket" kialakítani, amelyek legalább 14 évig fennmaradnak a szervezetben.

Chiara Bonini, a milánói San Raffaele tudományos intézet és az Universitá Vita-Salute San Raffaele hematológus professzora azt mondta: "a T-sejtek élő gyógyszerek, és megvan az a különös képességük, hogy megmaradnak a szervezetünkben egész életünkben."

"Képzeljék el, hogy gyerekkorukban kapunk egy vakcinát, ami megvéd az influenzától vagy bármilyen más betegségtől egész életünkben. Hogy lehetséges ez? Amikor a T-sejt találkozik az antigénnel és aktiválódik, akkor megöli a kórokozót, de nem pusztul el, hanem memóriasejtként tovább él. Képzeljék el, ha ezt az eljárást rák elleni immunterápiában alkalmazhatnánk, hogy a memória T-sejtek ne feledjék őket, s készen álljanak a beavatkozásra, amikor a kór visszatér" - fűzte hozzá Bonini professzor.

Ezt oldották meg az olasz kutatók. Egy milánói kórházban tíz, korábban csontvelő-transzplantáción átesett immunerősítő terápiát is kapott, amely tartalmazta a memória T-sejteket is. Azt találták, hogy ezek 14 évvel később is ott voltak a betegek szervezetében.

Az immunterápia, amely a szervezet saját védekezőrendszerének mozgósításával hat, a sejtkárosító kemoterápa helyére léphet. Ebben az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ezek az immunváltozások hosszú ideig maradjanak fenn, hogy megakadályozzák a rák visszatérését. A milanói kutatás először bizonyította, hogy ezek a sejtek képesek sokkal tovább fennmaradni, mint ameddig az eredeti rákkezelés hat.

Bonini és munkatársai jelenleg olyan újfajta immunsejtek kialakításán dolgoznak, amelyek antigén receptorokként ismert szenzormolekulákat használnak a különféle típusú rákok felismerésére és kiiktatására. Amikor a sejteket egyesítik a memória sejtekkel, annak olyan kezelést kell eredményeznie, amely hatékony vakcinaként működik a rák ellen.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 08. 13:51, kedd | Helyi

Fontos határidőre figyelmeztetett a NAV, egy hete maradt az autósoknak

Már csak egy hét van a gépjárműadó befizetésére, az adót április 15-éig kell rendezni – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) keddi közleményében.

2025. Április 08. 13:22, kedd | Helyi

Az élet szép, de mi tesszük azzá

Ezt vallja Felber Mihály Imre, aki ma (április 8-án) ünnepli 90. születésnapját.

2025. Április 08. 11:13, kedd | Helyi

Ülésezett a Kiskunfélegyházi Irodalmi Alapítvány

A Kiskunfélegyházi Irodalmi Alapítvány április 7-én hétfőn tartotta meg értékelő ülését. Idén 29 pályázó 80 alkotása került elbírálásra

2025. Április 08. 09:01, kedd | Helyi

A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok, majd visszatér a tavaszias idő

A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok az ország egy részén, majd a hét második felében erősödik a nappali felmelegedés és a hét végén ismét 20 Celsius-fok közelében várhatók a maximumok.