2024. október 6, vasárnap - Renáta

2024. Január 17. 09:39, szerda | Helyi
Forrás: bacskiskun.hu

Elindult a Településfásítási Program negyedik üteme!

Az eddig nagy sikerrel futó Programban ismét a 10 ezer fő lélekszámúnál kisebb, magyarországi települések igényelhetnek fákat.

A Programra regisztrálni 2024. január 15-30. között lehet.

A folytatásában 10 000 db sorfa áll majd rendelkezésre, amiből 4000 darabot a 2024 tavaszi, 6000 darabot pedig az őszi ültetési időszakban szállítanak ki. Azok is jelentkezhetnek, akik a Programban korábban már részt vettek. Az igénylésre való jogosultság ellenőrzését segíti a településlista, melynek összeállítása a 2022. január 1-jei KSH adatok alapján történt.

Idén az érdeklődők 13 fafajból választhatnak a készlet erejéig. A listán a különböző települési viszonyok között is sikerrel ültethető fafajok szerepelnek. A programban való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amit 2024. január 15-30. között itt tud megtenni. Az online igényléseket 2024. február 1-től a készlet erejéig lehet majd leadni. A tavaszi időszak ültetéseihez 2024. március-április között, míg az őszi időszak ültetéseihez szeptember-november között szállítják a fákat, amit a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. biztosít. A program lebonyolítását az Országos Erdészeti Egyesület segíti.

A fák konténeresek vagy földlabdások, 10-14 centiméter törzskörméretűek, földlabdával együtt 2-5 méter magasak. A szakszerű ültetés érdekében minden fához támasztó karót, takarómulcsot és védőrácsot is biztosítunk. A fák növelik a településen található élőhelyek változatosságát, és más élőlények otthonául is szolgálnak majd, ezért minden igénylő ajándékba kap egy madárodút is.
A Településfásítási Program eddigi két ütemében összesen 46 000 sorfát ültettek el mintegy 1500 településen, amelyhez a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága 2 milliárd forint támogatást biztosított. A Településfásítási Program így a rendszerváltozás óta a legnagyobb belterületi fásítási kezdeményezés.

Az agrártárca a Településfásítási Programot az Országfásítási Program részeként 2020-ban hirdette meg, a vidéki települések zöldítése és környezeti állapotának javítása mellett azzal a céllal, hogy népszerűsítse a Vidékfejlesztési Program és a Közös Agárpolitika erdősítési támogatásait. Mindezzel a kormánynak az a célja, hogy 2030-ra 24 százalékról 27 százalékra növekedjen az ország fával borított területe. Az Országfásítási Program sikerét jelzi az is, hogy sikerült megfordítani a korábban csökkenő erdőtelepítési trendet, az országfásítás meghirdetése óta 43 700 hektár új erdő telepítésére nyertek pályázati forrást a magyar gazdák.

Bővebb információ: https://orszagfasitas.hu/
Regisztráció: https://igenyles2024.orszagfasitas.hu/
Kapcsolat: fasitas@oee.hu

2024. Október 05. 11:38, szombat | Helyi

Kiskunfélegyháza, mint osztálykirándulási célpont

Petőfi Sándor és Móra Ferenc kultusza máig élénken él Kiskunfélegyházán.

2024. Október 04. 09:31, péntek | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.

2024. Október 03. 13:04, csütörtök | Helyi

Kábítószer-kereskedők rendőrkézen

Három 20 év körüli dílert vettek őrizetbe a kiskunfélegyházi rendőrök. A nyomozás alatt több mint 3000 gramm illegális növényi származékot találtak és foglaltak le a rendőrök.

2024. Október 01. 16:05, kedd | Helyi

Fizetésemelések a félegyházi péküzemben

Extra juttatást vezetett be és az éjszakás órabérek után járó pótlékot is jelentősen, 20%-kal megemelte szeptemberben az ország egyik vezető sütőipari vállalata, a Félegyházi Családi Pékség.