2024. május 2, csütörtök - Zsigmond

2015. Augusztus 18. 19:12, kedd | Helyi
Forrás: Adrienn

Élni, míg élünk: ez a szabály

Ady Endre szavai méltán tükrözik Bodor Miklós grafikus életútját.

A grafikus művész emlékkiállítását ma (augusztus 18-án) nyitotta meg ünnepélyes szavaival Rosta Ferenc alpolgármester úr a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.

Az olajfestményekből és grafikákból álló válogatásban megjelennek a művész életének főbb állomásai. Még életének utolsó évében is alkotott, amikor már a betegség teljesen legyengítette. Ezekből az alkotásokból is láthatunk csodálatos darabokat, ha ellátogatunk a kiállításra, mely szeptember 30-áig a könyvtár nyitva tartási idejében megtekinthető.

Bodor Miklós acélszerkezet technikusként dolgozott, de mellette rajzolt és festett. Kiskunfélegyházán kiállításokon mutatta be tehetségét. 1958-tól 11 évig vezette a Holló László Képzőművészeti Szakkört ipari tanulóknak. A Szegedi Tanárképző Főiskola rajz- és magyar szakjain végzett 1963-ban. Az első önálló kiállítása is ekkor volt a Kiskun Múzeumban .

A Bács-Kiskun Megyei tanácsadó előadója lett 1964-ben. 1965 és 1969 között a Kiskunfélegyházi Városi Tanácsnál, mint népművelési felügyelő dolgozott. 1969-1971-ben a Csólyospálosi Általános Iskola igazgató volt. A Móra Ferenc Művelődési Központ igazgatója volt 1971-1974 között. A Kiskunmajsai Művelődési Központ igazgatója volt 1974-1981 között.

1980-ban Móricgátra költözött. Itt a homokhátsági ősborókás tájat örökítette meg, a legapróbb részletektől a teljességig. 1984-től Kiskunhalason élt feleségével, Bodor Zsófiával. 1986 és 1990 között a Kiskunhalasi papíripari Vállalat grafikusa volt. Halasi csipke tervező is volt. 1987-ben a koronázási palást alapján megtervezi a "Szent István palástja" csipketerítőt, amely varrott formában a következő évben BNV díjat nyert. Ezt második magyarországi látogatása alkalmával, 1996-ban II. János Pál pápa kapta ajándékba. 1992-től a Vas megyei Kámba költözött feleségével. 2010 júliusában hunyt el.

Bodor Miklós gazdag életműve 3000-nél több grafikát, pár száz olajfestményt, pasztellt foglal magába. 1973-ig elsősorban festészettel foglalkozott, majd innentől kezdve szinte csak rajzolt. Megváltoztatta művészi stílusát. Kidolgozta az egyenletes vastagságú, folyamatos vonallal rajzolás módszerét. A Tiszatáj, a Forrás, és a Művészet is közölte a grafikáit. Művein legtöbbször a természet jelenik meg. Ábrázolását a visszafogott színek és a kiegyenlített kompozíciós törekvés jellemzi.

A megnyitón az emlékezés szívmelengető szavaihoz lágy harmóniával párosult Bognár Brigitta hegedűművész csodálatos előadása. A jelenlévők lélegzet visszafojtva és a nyitóbeszéd szavaitól, mondanivalójától meghatódottan hallgatták, csakúgy mint Bodor Zsófia, a művész özvegye, aki könnyes szemekkel köszönte meg a szervezők fáradozását és az érdeklődők megjelenését.

2024. Május 01. 20:00, szerda | Helyi

Régmúlt idők varázsát csalogatta elő a majális

Megtelt a Parkerdő szórakozni vágyó közönséggel május 1-jén. A ragyogó napsütésben színes programok sora várta az érdeklődőket egész nap.

2024. Május 01. 15:17, szerda | Helyi

TeSzedd akció Petőfiszálláson

A föld napja alkalmából a Róna Vadásztársaság és a Petőfiszállási Polgárőr Egyesület Petőfiszállás vadászterületén a \"TE SZEDD\" mozgalomhoz csatlakozva, a természetben "felejtett" lakossági hulladékot gyűjtött 23 fővel.

2024. Április 30. 09:23, kedd | Helyi

Majális a Parkerdőben

2024. Április 30. 09:08, kedd | Helyi

Forgalmirend-változás a Zöld Nap alatt