2024. április 27, szombat - Zita

2015. Június 23. 12:16, kedd | Helyi
Forrás: Adrienn

Értékőrzőink régiós találkozója

A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület a Kiskun Múzeummal és városunk önkormányzatával karöltve együttesen szervezték meg június 22-én értékőrzőink kistérségi találkozóját.

A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület a Kiskun Múzeummal és városunk önkormányzatával karöltve együttesen szervezték meg június 22-én értékőrzőink kistérségi találkozóját, melynek a Kiskun Múzeum adott otthont.

Minden településnek, közösségnek vannak megőrzésre méltó értékei, kiemelkedő teljesítményei. Ezek felismerése, gondozása és továbbörökítése a lényege és mozgatórugója a hungarikum mozgalomnak.

A Magyar Országgyűlés 2012. április 2-án megalkotott törvénye megteremtette a magyar nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének és ápolásának a munka törvényi kereteit.
Mintegy piramis rendszerben helyezkednek el országunk legfőbb értékei. A piramis csúcsán a hungarikumok állnak, a középső szintet a kiemelkedő nemzeti értékek, míg az alapot a helyi értéktárak nemzeti értékei képviselik. Ezek tartják nyilván a szűkebb közösség, egy település, tájegység, megye számára fontos értékeket.

A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület még januárban beadott pályázatában szereplő terveket a Hungarikum Bizottság érdemesnek tartotta a támogatásra, így 100%-ban finanszírozzák a gyűjtőmunkát, a kiadványok kiadását is és az egyesület egyéb távlati terveit is. Mindezen munkálatok nyitányaként szervezték meg városunkban a Kistérségi Találkozót, melynek keretében az értékőrzés régiós képviselői felsorolhatták a helyi értéktárukban szereplő tárgyak, épületek jeles személyek munkái stb. sorát, illetve azokat a dolgokat is, amelyeket megőrzésre érdemesnek tartanak. A találkozó második felében pedig kötetlen beszélgetéssel tapasztalatot cserélhettek és tanácsot kérhettek a régiós képviselők. A szervezők örömére sikerült eljönnie a Megyei Értéktárból Dr. Bankó Ágnesnek, aki személyes tapasztalatait megosztva nagyon nagy segítséget tudott adni a megjelenteknek, illetve a feltett kérdésekre is kimerítő válaszokat adott.

A régiós találkozón részt vevő települések:

• Gátér (Jánosiné Gyermán Erzsébet polgármester asszony)
  • Pálmonostora (Cseszkó László polgármester)
  • Bugac (Szabó László polgármester)
  • Bugacpusztaháza (Manga Aranka)
  • Jászszentlászló (Bozóki Szilvia és Mészáros László)
  • Fülöpjakab: Szénási Zoltán (polgármester)
  • Kunszállás: Kovács Imre (polgármester)
  • Kiskunfélegyháza: Csányi József (polgármester)

Nemzeti Értékeink Bács-Kiskun megyében:

1. Kalocsai fűszerpaprika-örlemény
  2. Halasi csipke