Hírek
2021. Április 27. 13:50, kedd |
Külföld
Forrás: Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay/mti
Franciaországban nyálteszttel szűrik a kisiskolásokat, a tanárokat hetente kétszer szűrik
Újrakezdődött Franciaországban hétfőn a kisiskolások számára a tantermi oktatás a koronavírus-járvány miatt a korábbiaknál szigorúbb egészségbiztonsági előírások mellett,
a tanulókat nyálteszttel szűrik, az oktatásban dolgozók számára hetente kétszer kötelező az önteszt, amelyet az oktatási minisztérium finanszíroz.
Az egy hétig tartó távoktatás, majd a kéthetes tavaszi szünet után a 11 évnél fiatalabb tanulók térhettek vissza hétfőn az iskolapadokba, a felsőbb osztályokba járóknak és a gimnazistáknak még egy hétig digitális úton folytatódik az oktatás, mielőtt május 3-án ők is visszatérhetnek az oktatási intézményekbe.
"Lényeges, hogy a gyerekek visszatérjenek az iskolába" - mondta Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter még vasárnap este az LCI hírtelevízióban, kiemelve, hogy az oktatási intézményekben a tanulók jobban betartják az egészségbiztonsági előírásokat, mint máshol.
A tárcavezető hétfő reggel Emmanuel Macron államfővel a Párizshoz közeli Melun egyik általános iskolájában kezdte a napot, ahol személyesen üdvözölték a visszatérő kisiskolásokat.
A kormány által megszigorított előírásoknak megfelelően amint egy tanulónak pozitívnak bizonyul a koronavírus-tesztje, az osztályban azonnal felfüggesztik a személyes jelenléttel folyó oktatást. A miniszter elismerte, hogy várhatóan "nem elhanyagolható számú osztálybezárás lesz", ugyanakkor úgy vélte, hogy "jobb, ha az osztályok egy kis részét be kell zárni, mint az, ha minden iskola zárva tart".
A tárca ígérete szerint a kisiskolások és óvodások folyamatos szűrését megerősítik. Az óvodák és az általános iskolák között hetente 400 ezer nyáltesztet osztanak szét, ami kevésbé kellemetlen a gyerekek számára, mint a PCR-teszt, és amelynek eredménye 24 óra alatt van meg. Május közepétől 600 ezerre emelkedik a nyáltesztek száma az iskolákban.
A 15 évesnél idősebb tanulók számára a kormány 64 millió öntesztet rendelt, ebből részesülnek a tanárok és a többi iskolai dolgozó is. Az oktatásban dolgozó felnőtteknek hetente kétszer kell elvégezni ezt a fajta gyorstesztet, amelynek az eredménye negyedóra alatt megvan. Május 10-től a gimnazistáknak is hetente legalább egyszer részt kell venniük a szűrésen.
A járványügyi szakemberek egy jelentős része és egyes pedagógus szakszervezetek bírálatainak ellenére a kormány a járvány kezdete óta azon az állásponton van, hogy az iskolákat mindenképpen nyitva kell tartani a tanulók leszakadásának elkerülésére.
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) szerint Franciaország az egyik olyan ország, ahol a járvány kezdete óta a legkevesebb ideig, tíz hétig voltak csak zárva az iskolák. Francia szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy az iskolai egyenlőtlenségek a 2020 március és május közötti első országos lezárás idején, amikor is az iskolák zárva tartottak, jelentősen nőttek.
Jóllehet a járvány a múlt héten elkezdett visszahúzódni, a reprodukciós ráta már csak 0,8, a napi esetszám és a kórházban ápoltak száma is lassú csökkenésnek indult, az intenzív osztályon ápolt súlyos betegek száma több mint egy hete 6 ezer körül stagnál. A járvány kezdete óta több mint 103 ezren vesztették életüket a SARS-CoV-2 koronavírus okozta betegségben (Covid-19).
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –