Hírek
2011. November 02. 14:45, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Génmanipulált szúnyogok segíthetnek a járványok elkerülésében

A tudósok régóta kísérleteznek génmanipulált szúnyogokkal annak érdekében, hogy visszaszorítsák azokat a járványokat, amelyeket a rovarok terjesztenek.
A legutóbbi kísérletek ígéretesnek tűnnek - a szakértők szerint az újonnan kitenyésztett hím szúnyogoknak köszönhetően csökkenhet a dengue-lázzal és egyéb súlyos betegséggel fertőzöttek száma.
A tudósok bejelentették: olyan génmanipulált hím szúnyogokat tenyésztettek ki, amelyeknek utódai életképtelenek, így elpusztulnak, mielőtt tovább szaporodhatnának. Ami pedig még nagyobb eredmény, hogy ezeket a hím egyedeket sikerült vadon élő női egyedekkel pároztatni a Kajmán-szigeteken - írja a Nature Biotechnology.
Ez az első alkalom, amikor génmanipulált szúnyogokat vadon élőkkel sikerült - bizonyítottan is - pároztatni. Márpedig ezek az eredmények reményt adnak arra, hogy egy napon a génmanipulált hímek szabadon bocsátásával valóban sikerülhet jelentősen csökkenteni a fertőzött rovarok számát - mondták a tudósok.
A szúnyogok által terjesztett betegségek közül jelen pillanatban a dengue-láz váltja ki a legnagyobb sajtóvisszhangot - a betegség ugyanis az elmúlt időszakban Pakisztánban terjedt el hihetetlen gyorsasággal. A kór ellen ráadásul nincsen védőoltás, így a szúnyogok egyedszámának csökkentése jelenthetné a legjobb megoldást a járványok megfékezésére.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 11. 11:39, vasárnap | Belföld
Nébih: enyhített a korlátozáson kívüli területeken a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészség�
Enyhített a korlátozott területeken kívüli térségben a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészségügyi hatóság - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonság Hivatal (Nébih) szombaton.
2025. Május 11. 11:30, vasárnap | Belföld
Meteorológia: megdőlt a hajnali hidegrekord szombaton
Megdőlt az országos hajnali hidegrekord szombaton: a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtasson mínusz 4,4 Celsius-fokig süllyedt a hőmérséklet - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a Facebook-oldalán.
2025. Május 10. 09:07, szombat | Belföld
Itt az újabb kihívás, Szlovákiában megjelent az afrikai sertéspestis
Agrárminisztérium: a Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak.
2025. Május 10. 09:04, szombat | Belföld
KSH: áprilisban 4,2 százalék volt az infláció
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).