Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2016. Április 24. 18:00, vasárnap | Helyi
Forrás: - szerk. -

Gyökereztessünk növényt

Gyökereztessünk növényt

A méz, mint gyökereztető hormon, nagyon sok növénynél kiváló eredményt produkál, ezért alkalmas a hajtások és dugványok kezelésére.

Vajon hányan tudták, hogy a méz olyan enzimeket tartalmazhat, amelyek elősegítik a növények gyökerének növekedését? Pedig ez így van. Sokan sikerrel használják a mézet dugványok gyökereztetéséhez. Akkor miért ne próbálnánk ki magunk is? Az alábbiakból kiderül, hogyan is kell mézzel dugványokat gyökereztetni.

Mindannyian tudjuk, hogy a méz számos szempontból pozitív hatással van az egészségünkre. Például természetes antiszeptikus és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik – mindkettőről úgy vélik, hogy ez az egyik oka annak, hogy a méz ilyen jól bevált, mint gyökereztető hormon.

Azonkívül, hogy potenciális gyökereztető komponenseket tartalmaz, a méz segíthet megóvni a dugványokat a bakteriális vagy gombás betegségektől, és így a kis dugványok továbbra is egészségesek és életerősek maradnak.

A növény növekedését serkentő szer receptje
Ha úgy döntöttünk, próbát teszünk ezzel a természetes gyökereztető eljárással, valószínűleg megszámlálhatatlanul sok receptet fogunk találni, amelyek mindegyike alkalmazható. Ha sok időnk van, kikísérletezhetjük, hogy melyik ezek közül az, amelyik a legjobban beválik és a legkedvezőbb eredményt hozza. Kezdetnek azonban következzen az egyik legegyszerűbb recept, amely 1:3 arányú méz-víz keveréket ír elő (ezt az arányt szükség szerint módosíthatjuk).

1 rész méz
(A lehető legjobb eredmény elérése érdekében a tiszta vagy nyers méz a legideálisabb, amely nem került különböző módokon feldolgozásra.)
3 rész forró víz
(Keverjük össze a mézet a forró vízzel, majd hagyjuk kihűlni. A keveréket öntsük egy légmentesen záródó edénybe – például egy befőttesüvegbe – felhasználásig és tároljuk fénytől távol.

Ha készen állunk, hogy megkezdjük a méz használatát a dugványok gyökereztetésére, először is elő kell készítenünk a dugványokat és az ültetőközeget. A dugványok hossza 15-30 cm között legyen és száruk körülbelül 45 fokos szögben legyen elvágva.
Egyszerűen mártsuk a dugványok végét egyenként a mézes keverékbe, majd dugjuk le a kiválasztott ültetőközegbe.
Föld alapú ültetőközegek esetén célszerű minden egyes dugvány számára ceruzával, vagy akár az ujjunkkal lyukat fúrni a földbe, amelybe aztán ledugjuk a dugványokat. Arra is ügyeljünk, hogy a föld nyirkos legyen. Ugyanezt az eljárást alkalmazhatjuk a föld nélküli ültetőközegek esetében is.
Ha vízben gyökereztetünk, a dugványt tegyük a vízbe közvetlenül azután, hogy a mézes keverékbe mártottuk.
Miután az összes dugványt bemártottuk a mézbe és elültettük, nincs más hátra, mint egyszerűen várni, hogy gyökeret hozzanak, amelyre várhatóan körülbelül egy héten belül sor kerül.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi

Izzó kályhás hajtányozás

Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.

2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi

Adventi programok Kiskunfélegyházán

Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.

2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.

2024. November 19. 12:58, kedd | Helyi

Hol lehet EU-s tb-kártyát csináltatni és miért jó az ingyenes lehetőség?

Külföldre utaznál, és előtte szeretnél csináltatni egy EU-s tb-kártyát, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat ezzel az okmánnyal kapcsolatban.