Hírek
2022. Május 12. 05:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: mti/illusztráció: mti
Hétfőtől igényelhető a vakcina negyedik adagja Romániában

Hétfőtől kezdődően igényelhető Romániában a koronavírus elleni oltás negyedik adagja - tudatta szerdán az egészségügyi minisztérium.
A negyedik dózisként beadandó Pfizer-vakcinát elvileg a 60 év felettieknek ajánlja a szaktárca, de bárki megkaphatja, aki elmúlt 18 éves, és az első három alkalommal mRNS (hírvivő ribonukleinsav) vakcinát - vagyis Pfizert vagy Modernát - kapott. A negyedik dózist a koronavírus elleni oltási központokban vagy az immunizációs programba bekapcsolódott családorvosi rendelőkben kérhetik azok, akik legalább négy hónapja kapták meg az oltás harmadik, megerősítő adagját.
Romániában egyébként ebben az időszakban sorra zárnak be az oltópontok. Az alacsony immunizációs hajlandóság miatt a szaktárca úgy döntött, hogy június 30-ig valamennyi, a koronavírus elleni oltási kampány miatt tavaly kialakított oltópontot felszámolják, és a koronavírus elleni oltásokat is a családorvosi rendelőkre bízzák. A háziorvosok többsége azonban nem vállalja a feladatot, az anyagi kockázatokra hivatkozva, ha ugyanis a felhasználatlanul maradt, lejárt szavatosságú vakcinák aránya meghaladja a 25 százalékot, azt a szaktárca velük fizettetné meg.
Azt állítják, a jelenlegi, alacsony oltási hajlandóság mellett nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy az öt-, hat- vagy tízadagos kiszerelésben forgalmazott vakcinákat nem lesz kinek beadni, miután egy-egy jelentkező miatt megkezdenek egy új csomagot.
Romániában eddig 8 millió 126 ezer ember, a beoltható (5 év feletti) lakosság 44,85 százaléka kapott legalább egy adag vakcinát koronavírus ellen. Múlt héten 929-cel nőtt a beoltottak száma.
Az országban - az ortodox húsvét utáni megtorpanást követően - ismét csökken az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma. A minisztérium szerdai jelentése szerint az utóbbi 24 órában 705 új eset volt, ami tíz százalékkal marad el az utóbbi két hét átlagától, és hét halálos áldozatot regisztráltak. A kórházakban 913 koronavírusos beteget ápolnak (csaknem 20 százalékkal kevesebbet, mint egy héttel korábban), közülük 144-en részesülnek intenzív terápiában.
Ezek érdekelhetnek még
2022. Augusztus 14. 06:00, vasárnap | Külföld
Poliovírust találtak New York szennyvízében
A járványos gyermekbénulásért felelős poliovírust találtak New York szennyvízében, különösen az oltatlanok vannak veszélyben - közölték a városi és állami hatóságok pénteken.
2022. Augusztus 13. 18:08, szombat | Külföld
Enyhíti a korlátozásokat az amerikai járványügyi központ a tanév kezdetén
Az Egyesült Államokban a diákoknak nem lesz kötelező karantén a hamarosan kezdődő tanévben, akkor sem, ha koronavírussal fertőzött személlyel voltak kapcsolatban
2022. Augusztus 13. 13:08, szombat | Külföld
Amerikai-kínai csúcstalálkozót tarthatnak novemberben
Az amerikai és a kínai elnök novemberben személyesen találkozhat, első alkalommal Joe Biden hivatalba lépése óta, a G20-csoport indonéziai csúcstalálkozója keretében - értesült a The Wall Street Journal amerikai lap.
2022. Augusztus 13. 12:09, szombat | Külföld
Újabb delfintámadás érte a fürdőzőket Japánban
Újabb delfintámadás ért két fürdőzőt egy japán strandon, egyiküket kórházba kellett szállítani - írta a BBC hírportálja.