Hírek
2016. Január 30. 08:00, szombat |
Helyi
Forrás: Tudásfája
Hogyan szúrjuk ki a hazugokat 20 másodperc alatt
Az első benyomás rendkívül fontos a kapcsolatépítés terén. A Kalifornia Egyetem (Berkeley) legújabb kutatási eredményei szerint 20 másodperc is elég ahhoz, hogy egy idegenről el tudjuk dönteni, megbízható-e vagy sem.
A kutatatásban 24 szerelmespár vett részt, amelyeknek tagjait megkérték a szakértők, hogy számoljanak be egy nehéz, kellemetlen élethelyzetről. Eközben kamerákkal rögzítették a beszélő partnerének reakcióit. Egy másik csoport tagjai megnézték ezeket a felvételeket és a vizsgálatok szerint 20 másodperc alatt el tudták dönteni, hogy a partner reakciói őszinték-e vagy sem.
Ezek után a kutatók DNS mintát vettek a résztvevőktől, amelyek vizsgálatakor kiderült, hogy a legkevésbé megbízhatónak elkönyvelt önkéntesek szervezetéből hiányzott a GG genotípusú receptorgén, ami az empátia és a részvét kialakulásáért felelős.
“A receptor segít a szervezet oxitocin-szintjének szabályozásában, ami szintén nagy szerepet játszik a bizalom, empátia és őszinteség kialakulásában” – írta Dr. Alexsandr Kogan, a Toronto Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője a Psychology Today oldalain közzétett cikkben.
A leginkább megbízhatónak titulált résztvevők 90 százaléka hordozta a gént. Mivel azonban a gén nem felelős száz százalékig az őszinteség külső jegyeinek megjelenéséért, ezért a receptor hiánya miatt nem lesz senki automatikusan antipatikus. A megfigyelők azért tudják kiszűrni az őszinteséget, mert Kogan szerint “vannak olyan viselkedésformák, amelyek őszinteséget és megbízhatóságot sugároznak”.
“Mindegy, hogy egy autóügynökről, a kollegánkról vagy egy barátunkról van szó, képesek lehetünk kiszűrni a hazugságot, ha tudjuk, mire kell odafigyelnünk” – nyilatkozta Dr. Marc Salem viselkedéspszichológus, aki azt tanácsolja, hogy az alábbi jelekre figyeljünk oda:
1. Következetlen viselkedés
Ha valaki általában nyugodt, majd hirtelen nyugtalanná válik, vagy fordítva, az mindenképp gyanús lehet. Hasonlóképpen gyanús lehet, ha valaki először gyorsan és tisztán beszél, majd elkezd dadogni. A normálistól való eltérésre mindig figyeljünk oda.
2. Merev tekintet
Beszélgetés közben normális, hogy nem tartunk fenn állandó szemkontaktust, hanem néha el-elpillantunk. Ha valaki túl mereven bámul, az vagy nem figyel arra, amit mondunk neki, vagy tudatosan meg akarja nyerni a bizalmunkat. Mind a két eset az őszinteség hiányát jelentheti.
3. A száj elrejtése
A köhögés, torokköszörülés, vagy más, a szájat eltakaró gesztus is őszintétlenséget jelezhet. Ugyanígy figyeljünk oda a lehúzott vállal, púposan ülő emberekre, ez a testtartás ugyanis az óvatosság jele.
4. Egy gyors mosoly
Az őszinte mosoly az ember egész arcát megváltoztatja. A szem felderül, az arc, a szemöldök, valamint a szájszélek felhúzódnak. A mosoly elhalványulásához is időre van szükség. A hamis mosoly azonban gyorsan fel- és eltűnik.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 11:00, péntek | Helyi
Összeütközött két gépkocsi Pálmonostora közelében
A tűzoltók a 4504-es úton áramtalanították a járműveket.
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.