Hírek
2014. Szeptember 14. 17:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: - szerk. -
Íme a víz alatti gyufa
Van, hogy akár emberi élet is múlhat azon, hogy sikerül-e egy szál gyufát meggyújtani. Az ilyen esetekre van kitalálva a speciális túlélőgyufa.
Van, hogy akár emberi élet is múlhat azon, hogy sikerül-e egy szál gyufát meggyújtani. Az ilyen esetekre van kitalálva a speciális túlélőgyufa.
A régi, foszforos gyufák bármilyen felületen meggyulladtak, a mai biztonsági gyufák azonban csak a gyufásdoboz oldalához dörzsölve kapnak lángra. Nedves környezetben vagy teljesen átázva azonban esélyük sincs sem a régi, sem a mai gyufáknak. Létezik azonban olyan speciális vihargyufa, amely nemcsak erős szélben, de akár a víz alatt is meggyullad. Nagyjából a gyufa teljes hosszának kétharmadáig gyúlékony anyaggal és viasszal van bevonva. A viasz megvédi a gyufát és a gyújtóanyagot a nedvességtől, gyújtáskor azonban ledörzsölődik, és szabad utat ad a gyulladáshoz. Persze teljesen víz alatt nem sok értelme van gyufát gyújtani, de egy kiadós záporesőben vagy a nedves trópusi klímában tökéletesen üzemel. Az ilyen gyufa a katonák, életmentők, katasztrófaelhárítók, túrázók és extrém sportolók eszköztárához tartozik, angolul lifeboat matches (mentőcsónakgyufa) névre hallgat. Hegymászó- vagy túraboltokban bárki beszerezheti.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 01. 14:00, vasárnap | Belföld
Orbán Balázs szerint ukrán jólét lesz a magyar jövőből, ha nem vigyázunk
Ha nem vigyázunk, elveszik a magyar jövő és ukrán jólét lesz belőle - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója a Digitális Polgári Körök (DPK) által szervezett háborúellenes gyűlésen szombaton Hatvanban.
2026. Február 01. 08:31, vasárnap | Belföld
Csézy is csatlakozott a Tiszához
Hatalmas örömmel jelentem be, hogy Csézy lesz a TISZA képviselőjelöltje a mezőkövesdi központú Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 7-es választókerületben - írta ki Facebook-oldalára Magyar Péter.
2026. Január 31. 13:00, szombat | Belföld
Soltész Miklós: a béke reményének át kell hatnia gondolatainkat, szívünket és tetteinket
- jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken a Bács-Kiskun vármegyei Kunszentmiklóson.
2026. Január 31. 12:00, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a kollektív bűnösség elvét
Egy szlovákiai magyar politikust elvittek a rendőrök a pozsonyi tüntetésről.
