Hírek
2011. Július 27. 14:21, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Közel kétmillió hitel már bedőlt - adósságcsapdában a lakosság
Tovább emelkedett a Központi Hitelinformációs Rendszerben nyilvántartott késedelmes lakossági hitelek aránya, a vállalati szféra törlesztési mulasztásai pedig stagnáltak.
Eszerint egymillió 620 ezer lakossági hitelszerződést nem tudnak több mint három hónapja fizetni a banki ügyfelek.
Egyre drámaibb képet mutatnak a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) számai. A júliusban frissített adatok szerint egymillió 620 ezer, késedelembe esett lakossági hitelszerződésből mindössze 147 ezret zártak le, egymillió 473 ezer pedig az „aktív bedőlt” hitel száma. Májusban egymillió 609 ezer bajba jutott szerződést tartottak nyilván, amelyből 148 ezret zártak le, s egymillió 461 ezer darab szerződést nem fizettek több mint kilencven napja.
A vállalkozói hitelszerződések esetében stagnálás látható, ami azt jelenti: míg májusban egymillió 361 ezer, addig most egymillió 359 ezer a nem fizetett hitel. Ezek közül májusban és júniusban egyaránt 965 ezret zártak le, a fennálló tartozások száma 396, illetve 394 ezer. Az idén azonban jogszabály-módosítás történt, aminek nyomán a lakossági mulasztások 13-14 százaléka kikerül az adatbázisból. Ha ezt a kiesést hozzávesszük a jelenlegi 1,6 milliós lakossági hiteltartozáshoz, akkor azt láthatjuk: csaknem kétmillióra nőtt a fizetni nem tudó ügyfelek száma.
Mint ismert, a KHR–rendszerbe, korábbi nevén BAR–listára azok kerülnek fel, akik legalább a minimálbér (2011. január 1-jétől 78 ezer forint) összegét kitevő kölcsön megfizetésével folyamatosan, több mint kilencven napon át késlekednek. Az is felkerül a listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl, vagy bankkártyával visszaélést követ el. A KHR a vállalatok esetében valamennyi hitelszerződés adatait rögzíti, lakossági körben azonban csak úgynevezett „feketelistás” nyilvántartást vezetnek.
Az idei évtől a bankok csak azokat látják a KHR-rendszerben, akik hátralékukat nem rendezték 12 hónapon belül. Azaz a fizetési késedelembe esett adósokat a mulasztás megszűnését követően nem öt, hanem csak egyetlen évig tartják nyilván - írja a Magyar Hírlap.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 30. 14:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: működik a vasúti és a buszközlekedés az országban
Alapvetően működik a vasúti közlekedés, és a buszközlekedés az országban, ugyanakkor zavarok, problémák ilyen hőmérsékleti viszonyok mellett, ilyen melegrekordok mellett sajnos vannak
2026. Június 30. 12:00, kedd | Belföld
Hankó Balázs: én és munkatársaim jóhiszeműen jártunk el a kulturális támogatások ügyében
Hankó Balázs fideszes képviselő, volt kulturális és innovációs miniszter szerint ő és munkatársai jóhiszeműen jártak el a kulturális támogatások ügyében. A politikus ezt hétfőn közölte az MTI-vel.
2026. Június 30. 11:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: működik a vasúti és a buszközlekedés az országban
2026. Június 30. 09:00, kedd | Belföld
Aranykonvoj - Fidesz: a Hajdu János elleni eljárás a tiszás politikai leszámolás része
A Fidesz a Terrorelhárítási Központ (TEK) korábbi elnöke, Hajdu János elleni eljárást \"a tiszás politikai leszámolás részének\" tartja.
