Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2016. Október 30. 11:00, vasárnap | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Mi a teendő a megfázás első tüneteinél?

Mi a teendő a megfázás első tüneteinél?

Tüsszögés, orrdugulás, torokfájás, láz - jól ismert mindenki számára, milyen panaszokat képes okozni egy egyszerű megfázás, pokollá téve azok által az ember életét néhány napra.

De mit tegyünk, hogy minél hamarabb megszabaduljunk a kínzó tünetektől?

Azt mindenképpen fontos már az elején leszögezni, hogy a nátha nem gyógyítható, szerencsére azonban az immunrendszerünk magától is elvégzi a piszkos munkát. A legjobb, amit eközben tehetünk, hogy enyhítjük a szimptómák jelentette kellemetlenségeket.

Nem bújhatunk a citrusfélék égisze alá

A köznyelvben csak megfázásként emlegetett jelenség lényegében egy gyűjtőfogalom, rengeteg olyan vírust ismerünk, amelyek - cseppfertőzéssel terjedve - megbetegítik a felső légutakat. Egy átlagos felnőtt évente nagyjából 3-4 alkalommal lesz náthás, jellemzően az októbertől márciusig tartó időszakban.

Megelőzésről nem igazán beszélhetünk, hiszen e téren is azimmunrendszeráldásos, önműködő tevékenysége a legfőbb fegyver. Bár a C-vitamint gyakran emlegetik e célra használható eszközként, valójában a nagy mennyiségben fogyasztott narancs és paprika is csak a tünetek enyhítésében van segítségünkre.

Az egyszerű megfázás néhány nap, legfeljebb kicsit több mint egy hét alatt elmúlik, és nem okoz se maradványtüneteket, se szövődményeket.

Célkeresztben a vezető tünet

Amint jelentkeznek az első tünetek, érdemes otthon maradnunk, lehetőség szerint meleg környezetet teremtve magunk számára. Távollétünk ilyenkor a munkahelyi, iskolai környezetünkben lévők egészsége miatt is fontos, ugyanis a betegség leginkább az első napokban fertőz.

A már említett C-vitamin mellett lényeges a bőséges folyadékbevitel, ami elősegíti az orrváladék fellazulását. Javasolt, hogy a legerősebben jelentkező tünet kezelése élvezzen prioritást. Láz esetén szükséges az ágynyugalom és lázcsillapító szedése, a torok- vagy fejfájáson pedig a különböző gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító készítmények adagolása segíthet. Az egyes gyógyszerek kombinálása viszont nem ajánlott ad hoc módon, ahhoz már érdemes orvos vagy gyógyszerész tanácsát is kikérni.

Bizonyos házi praktikák szintén hasznosak lehetnek, így például illóolajok - mint az eukaliptusz, mentol, hibiszkusz, kámfor - belélegzése, vagy a forró kamillatea gőzének inhalálása. Infralámpa használata révén az orrban és annak melléküregeiben lerakódott váladéktól is megszabadulhatunk.

A legtöbb esetben a megfázás kezelése a felsorolt módszerekkel könnyen elvégezhető feladat. Ha viszont a hevesen jelentkező tünetek két-három nap alatt sem csitulnak, esetleg 38 Celsius-foknál magasabb láz jelentkezik, akkor mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 14:39, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.

2024. Május 01. 20:00, szerda | Helyi

Régmúlt idők varázsát csalogatta elő a majális

Megtelt a Parkerdő szórakozni vágyó közönséggel május 1-jén. A ragyogó napsütésben színes programok sora várta az érdeklődőket egész nap.

2024. Május 01. 15:17, szerda | Helyi

TeSzedd akció Petőfiszálláson

A föld napja alkalmából a Róna Vadásztársaság és a Petőfiszállási Polgárőr Egyesület Petőfiszállás vadászterületén a \"TE SZEDD\" mozgalomhoz csatlakozva, a természetben "felejtett" lakossági hulladékot gyűjtött 23 fővel.

2024. Április 30. 09:23, kedd | Helyi

Majális a Parkerdőben

Programok