2024. április 28, vasárnap - Valéria

2015. Február 11. 07:59, szerda | Helyi
Forrás: Gulyás Zsuzsanna

Mikszáth kisregénye került górcső alá

Nagy érdeklődés övezte február 10-én a Petőfi Sándor Városi Könyvtár könyvek klubja olvasókör mai foglalkozását. A résztvevők ez alkalommal Mikszáth Kálmán: A gavallérok című kisregényét ismerhették meg.

Szabó Imre László filozófus elsőként a kisregény írójáról, Mikszáth Kálmánról hallhattak, majd A gavallérok című műve került górcső alá.

Mikszáth Kálmán kisnemesi családban született Szklabonyán. Mikszáth iskoláit nagyrészt Rimaszombatban járta, 1857 és 1863 között, az utolsó két osztályt azonban Selmecbányán végezte, ahonnan 1868-ban Pestre került, ahol jogi tanulmányokat folytatott, de diplomát nem szerzett. Írói pályája nehezen indult, mivel stílusa, eredetisége elütött korának megszokott normáitól, ezért a szerkesztők írásaiból sok részt egyszerűen kihúztak. 1874-ben jelent meg első önálló műve két kötetben, az „Elbeszélések”. 1878-ban Szegedre ment, és a Szegedi Naplónál helyezkedett el mint újságíró. Ott aratta első írói sikereit.

A Gavallérokban Mikszáth Kálmán a dzsentri életmódot célozza meg, s hol vonzó, hol pedig negatív oldaláról közelíti azt meg. A regényben egy Sáros megyei esküvőt mutat be teljes hitelességgel, és azt próbálja megláttatni, mennyire mást mutatnak a szereplők attól, ami a valóság. A jól megrendezett gazdagság színjátéka valóban elhiteti az olvasóval, a nem is létezőt, de a végén mindenki ráébred az igazságra.

Forrás: Wikipédia

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi