Hírek
2015. Január 29. 09:29, csütörtök |
Belföld
Forrás: bankmonitor.hu
Milyen ingatlant fogadnak el a bankok fedezetként?
Lakáshitelt általában akkor igényelünk, ha banki hitel segítségével kívánunk lakóingatlant vásárolni vagy építeni, esetleg meglévő lakóházunkat vagy lakásunkat szeretnénk bővíteni, felújítani, illetőleg korszerűsíteni.
Lakáshitelt általában akkor igényelünk, ha banki hitel segítségével kívánunk lakóingatlant vásárolni vagy építeni, esetleg meglévő lakóházunkat vagy lakásunkat szeretnénk bővíteni, felújítani, illetőleg korszerűsíteni. Kérdésként azonban felmerülhet, hogy hiteligénylés során milyen további ingatlanok fogadhatók el fedezetként.
A jelzáloghitelek egyik legfőbb pillére, hogy ingatlant kell felajánlanunk a banknak biztosítékként. Fedezetként csak Magyarország területén lévő, magánszemély tulajdonában levő per-, teher- és igénymentes, önállóan forgalomképes ingatlan szolgálhat, melynek műszaki állapota végleges és tulajdonviszonyai rendezettek
A fedezet típusa szerint általában az alábbi ingatlanok fogadhatók el fedezetként:
- Családi ház, sorház, ikerház
- Társasházi lakás
- Hétvégi ház, üdülő
- Vegyes funkciójú ingatlan, abban az esetben, ha a lakófunkció alkotja a nagyobb részt
- Építési telek
- Termőföld
- Garázs (kiegészítő fedezetként)
Nehezebb a helyzet akkor, ha üzleti típusú, vagy vegyes funkcióval ellátott ingatlanról van szó. Ezeket ugyanis nem minden bank fogadja el hitelfedezetként.
A vegyes funkciójú ingatlan azt jelenti, hogy az ingatlannak lakó és üzleti funkciója egyaránt van. Ilyen ingatlant akkor hiteleznek a bankok, ha az ingatlan lakórésze nagyobb, mint az üzlet. Például, ha valaki fodrászüzletet alakított ki a házban és ezt át is minősítette, akkor befogadható fedezetként.
A garázzsal annyiban más a helyzet, mint egyéb ingatlanok esetében, hogy önállóan nem fogadható el fedezetként. Ha azonban lakóingatlan mellé kerül sor a bevonására, akkor vehető fel rá hitel. A garázzsal szemben támasztott további feltétel, hogy önálló helyrajzi számon kell lennie.
Kisebb településeken sokszor találkozhatunk vegyes falazatú (tégla+vályog) házakkal. Szerencsére vannak bankok, ahol nincs szerkezeti megkötés. Az viszont itt is fontos, hogy legyen érvényes lakásbiztosításunk.
A zártkertek adásvétele 2014 május 1-től alapvetően megváltozott, mivel ettől kezdve minden tekintetben a termőfölddel esnek egy kategóriába. A zártkertek esetében általában kisebb értékű ingatlanokról van szó, de eladásuk annyi nehézséggel jár és olyan hosszadalmas, hogy sokan kétszer is meggondolják, hogy megvegyék-e. Már az adásvételi szerződés megkötése is egyedi kategória, mivel csak biztonsági elemekkel ellátott papír alapú „földátruházási biztonsági okmányon” (biztonsági okmány vízjellel, vegyi védelemmel ellátott papírlap) készülhet, amihez kizárólag a földhivatalokban lehet hozzájutni.
Zártkertet olyan belföldi természetes személy vásárolhat, aki nem minősül földművesnek és a birtokában álló földterület a megszerezni kívánt földterülettel együtt nem haladja meg az 1 hektárt. Erről a tényről a vevőnek nyilatkoznia kell az adásvételi szerződésben, vagy a szerződés mellékletét képező külön okiratban. (Amennyiben földműves vásárol ilyen telket, ő 300 hektárig szerezhet tulajdonjogot.)
Ugyanazt a hónapokig tartó procedúrát kell lefolytatnunk, mintha szántóföldet adnánk/vennénk.
Miért? Mert a földforgalmi törvény értelmében elővásárlási jog illeti meg az államot, az önkormányzatot, valamint a szomszédot is. A megírt szerződést a jegyző kifüggeszti 60 napra. Ha senki nem él az elővásárlási jogával, a szerződést átküldik az illetékes szakigazgatási hivatalhoz.
Fentiek miatt, ha zártkerti ingatlan lenne a kölcsön fedezete, a hitel bírálata egyedi elbírálást igényelhet, tehát a fedezet miatt el is utasíthatják a kérelmet.
Építési telek szintén elfogadható ingatlanfedezetes hitelek biztosítékául. A bankok általában előírják, hogy a telek ne legyen beépített. Telekvásárlásra csak piaci kamatozású hitel igényelhető. Állami kamattámogatású kölcsön, vissza nem térítendő állami támogatás, szocpol erre a célra nem vehető igénybe.
Előfordulhat, hogy félkész ingatlant szeretnénk megvenni. Ilyen esetben át kell íratnunk az építési engedélyt a nevünkre és építési hitelt igényelhetünk. Amennyiben építés alatti társasházban találtuk meg az álomingatlant, akkor legyünk nagyon körültekintőek. Egyeztessünk a kivitelezővel, hogy milyen finanszírozási időzítéssel adja el a lakást. A bankok csak akkor tudják megfinanszírozni egy ilyen lakás megvásárlását, ha már van külön helyrajzi száma és használatbavételi engedélye. Kivételt képez ez alól, ha a társasháznak van projektfinanszírozó bankja.
Lakáshitel igényléséhez a fedezetül bevonni kívánt ingatlan dokumentumait is mellékelni kell. Ez egyrészt 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap, amennyiben családi ház a fedezet, akkor térképmásolatra is szükség van. Szintén be kell nyújtani az ingatlan alaprajzát is. Ezek alapján történik az értékbecslés.
Természetesen hiteltípustól, banktól függően arra is van lehetőség, hogy nem azt az ingatlant ajánljuk fel fedezetnek, amit megvásárolunk, hanem egy másik, úgynevezett pótingatlant. Ilyenkor elsősorban a pótingatlannak kell megfelelni a banki feltételeknek.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 07:58, péntek | Belföld
Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
2024. November 22. 07:56, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti
2024. November 22. 07:54, péntek | Belföld
Rogán Antal abban bízik, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Abban bízom, hogy a Digitális Állampolgárság Program alkalmazás széles tömegeknek elnyeri a támogatását, sokan fogják használni, mert látni fogják, hogy így egyszerűbb ügyet intézni, magukat azonosítani
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.