Hírek
2015. Március 03. 12:25, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Mit ér a perben az autós kamera?
A forgalmat figyelő fedélzeti kamerákat egyre több országban egyre több autós használja, hogy megvédje igazát, akár a bíróság előtt is.
A forgalmat figyelő fedélzeti kamerákat egyre több országban egyre több autós használja, hogy megvédje igazát, akár a bíróság előtt is. Bár az ilyen eszközök használata személyiségi jogi kérdéseket is felvethet, Magyarországon nincs tiltó jogszabály, azaz saját felelősségre mindenki beszerelheti ezeket a berendezéseket. A felvételek nyilvános megosztása azonban kockázatos lehet, ha ugyanis a videón személyes adatok is vannak, a felvétel készítője perelhető.
Hangyási István, a Mabisz kárrendezési bizottságának elnöke, jogász szerint élesen ketté kell választani, a felvétel készítését és annak felhasználását. Ausztriában például már egy ilyen forgalomfigyelő kamera felszerelése is bűncselekmény, és az első esetben 10 ezer, a másodszor 20 ezer euró a büntetés. Magyarországon a külső forgalmat rögzítő kamera felszerelését semmi nem tiltja, a nagy kérdés a felvételek felhasználása. Ha ugyanis valaki megosztja ezeket a felvételeket a videomegosztó portálokon, jogszerűen csak az információs törvény szem előtt tartásával teheti ezt meg, a felvétel így nem tartalmazhat személyiségi adatokat, nem lehetnek felismerhetőek az arcok, a rendszámok.
Magyarországon ezek a felvételek a kárrendezés, de akár egy polgári per során is felhasználhatók, de csak korlátozással. Ha ugyanis a másik fél nem járult hozzá a felvétel elkészítéséhez, pert indíthat, és a felvétel készítője az új Ptk. szerint sérelemdíjra kötelezhető, úgy, hogy még azt sem kell bizonyítani, mekkora sérelem érte pontosan a felperest. Van ugyanakkor egy olyan legfelsőbb bírósági döntés is – hívta fel a figyelmet a szakember -, amely szerint nem lehet hangfelvétel felhasználását visszaélésnek tekinteni, ha az a felhasználóval szemben elkövetett jogsértéssel kapcsolatos bizonyítás érdekében történik, azaz nem bújhat el valaki személyiségi jogai mögé, ha ezzel bűncselekményt leplez el.
Ez a gyakorlat akár biztosítási ügyekben is működhet, a kárrendezés, illetve egy bírósági vitában is szabad mérlegelés van, és a szakértő, a bíró dönthet úgy, hogy felhasználja ezeket a felvételeket. Oroszországban például, ahol igen alacsony a vezetési kultúra, a viták bevált elrendezése, hogy a kamerák készítette felvétel dönt, nálunk azonban még inkább a térfigyelő kamerák felvételei lehetnek bizonyító erejűek - mondta el a 180 percben a Mabisz kárrendezési bizottságának elnöke.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 07:58, péntek | Belföld
Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
2024. November 22. 07:56, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti
2024. November 22. 07:54, péntek | Belföld
Rogán Antal abban bízik, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Abban bízom, hogy a Digitális Állampolgárság Program alkalmazás széles tömegeknek elnyeri a támogatását, sokan fogják használni, mert látni fogják, hogy így egyszerűbb ügyet intézni, magukat azonosítani
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.