Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2020. Április 22. 08:04, szerda | Helyi
Forrás: bacskiskun.hu

Mit, mikor ültessünk?

Mit, mikor ültessünk?

A kertészkedésben az a legjobb, hogy a rendszeres nevelésért, gondoskodásért cserébe a növényeink színnel, ízzel, illattal teli pillanatokat lopnak az életünkbe.

Ehhez azonban ismernünk kell őket, melyikük szereti a kora tavasz frissességét, a simogató májust vagy éppen a nyári nap melegét. Néhány nagyon egyszerű ültetési szabály betartásával a kertünkben egész évben élvezhetjük munkánk gyümölcsét. (vagy zöldségét…)

A kiültetés előtt a talajt elő kell készíteni. Legmegfelelőbb az ülepedett, porhanyós, kellően nedves talaj. Az ültetés talaja nem igényes olyan gondos előkészítést, mint a vetése, hiszen már edzett, viszonylag erős növények kerülnek bele. Ha az ültetőfát könnyedén le tudjuk nyomni a talajba, az nem ütközik kemény talajrétegbe, nyugodtan ültethetünk. A cserepesedett talaj sem hátrányos, ha az ültetőfa átmegy a cserepes rétegen.

A káposztaféléket általában április közepétől egészen augusztusig ültethetjük, a korai és az egészen késői időpontban a rövid tenyészidejű fajtákat. Április végén és májusban a hosszú tenyészidejű fajtákat palántázhatjuk őszi szedésre, téli tárolásra.

A kabakosokat (dinnye, uborka, tök), ha nem helybe vetünk, hanem gyeptéglában vagy cserépben előnevelt palántánk van, május második felében, a fagyosszentek elmúltával ültetjük ki.

A paradicsomot már április végén kiültethetjük, mert néhány fokos fagyot átvészel, s ha levelei elfagynak is, a már megeredt paradicsompalánta újra kihajt. Közvetlenül a fagyosszentek előtt azonban ne palántázzunk, mert a még be nem gyökeresedett palánták könnyen elfagynak. Paprikát biztonsággal csak május közepén ültethetünk ki, ugyanis a fagyra nagyon érzékeny. De ha van tartalékpalántánk, kísérletezésképpen megpróbálkozhatunk a korábbi kiültetéssel is. A palántákat általában sziklevéllel kell a földbe süllyeszteni. A megnyúlt paradicsomot mélyebbre kell palántázni, hogy a föld alá kerülő szárrész is gyökeret hajtson.

A saláta és a zeller nagyon kényes a mélyültetésre, ezért mindig csak a gyökere kerüljön a földbe, különben nem fejlődik, berothad. A kiültetett salátapalánta inkább az oldalán feküdjön, és a szél lengesse, de semmiképpen se kerüljön föld alá a szívlevele.

A jól kiültetett palánta egy levelénél fogva nem húzható ki a földből, hanem a levél szakad le. Agyagos talajon túlságosan ne szorítsuk be a gyökeret, mert nem tudnak fejlődésnek indulni.

Képtár:
www.facebook.com/bacskiskunamimegyenk/posts/1630036677143968

Forrás, képek, további információk:
www.hobbikert.hu

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 24. 08:54, vasárnap | Helyi

A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze

November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU az MTI-vel.

2024. November 24. 08:53, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból

Évközi 34. vasárnap - 2024. november 24.

2024. November 24. 07:48, vasárnap | Helyi

Hírek a Szent István templomból

2024. november 24. - Évközi 34. vasárnap KRISZTUS, A MINDENSÉG KIRÁLYA

2024. November 24. 07:42, vasárnap | Helyi

Megkapták kék szalagjaikat a Kossuth iskola végzősei

A Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium november 22-én tartotta szalagavató ünnepségét.