Városlista
2026. május 1, péntek - Fülöp

Hírek

2015. Március 09. 16:37, hétfő | Belföld
Forrás: origo.hu

Mosolygyilkos ételek

Mosolygyilkos ételek

Mikor mossunk azonnal fogat?

Ha eddig napi kétszeri fogmosással áldoztunk az egészséges fogakért és a szép mosolyért, messze nem tettünk meg mindent, sőt ha felhagytunk az édességgel, akkor sem. Kevéssé ismert tény: bizonyos, akár egészséges ételek is kifejezetten roncsolják fogsort.

A tápanyagbevitel a szájban kezdődik. Az étel nem csak a gyomrunkkal és a többi emésztőszervünkkel, hanem először a fogainkkal találkozik – így annak minősége befolyásolja a fogegészséget, nem utolsó sorban mosolyunk esztétikai képét.

Általában a cukrokat tesszük felelőssé a fogak állapotának romlásáért, pedig mellettük a savanyú, savas ételek legalább olyan veszélyesek. Sajnos sokkal több ételünk tartozik ebbe a kategóriába, mint gondolnánk – elsősorban a citrusfélék, a paradicsom, a szénsavas üdítőitalok, az energiaitalok, az alkohol.

Az étellel a szánkba került sav azonnal marni kezdi a fogakat. Nem csak táplálékbevitelkor, de egyes esetekben az ellenkező irányból, a gyomorból is a szájba kerülhet. Az emésztési sav pedig szintén nagyon káros a fogakra nézve. Refluxban szenvedő betegeknek tehát a többi kellemetlen tünet mellett ezért is érdemes kerülni a gyomornedv termelődését indukáló ételeket, vagyis a szánkban található baktériumok cukrokkal és szénhidrátokkal táplálkoznak, a fogak romlásáért nem egyedül a cukrok tehetők felelőssé.

Mitől színeződnek?

A fogak elszíneződésének fő oka, hogy azok valójában nem szilárdak, hanem porózusak. A fog felszínén található pórusok, vagy adott esetben repedések, begyűjtik az étel- és italmaradékokat, melyek idővel elszíneződéseket hoznak létre. A fogorvosok pedig nem sok újat tudnak mondani, csak a régi jó tanácsok komolyan vételét: napi minimum kétszeri, alapos fogmosás, és kötelező fogselyemhasználat. Ez utóbbi kapcsán a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy fő szerepe az íny védelme, azaz hiába tartjuk egészségesen a fogainkat, ha nem lesz egészséges ínyünk, amelyben megmaradhatnának.

A fog felülete húszezerszeres nagyításban

Ha valakinek kifejezetten fontos a fogai fehérsége, a fenti higiéniai alapvetések mellett érdemes figyelni a következő listán szereplő élelmiszereket, melyek, ha egészségesek is, ajánlatos limitálni a bevitelüket, illetve fogyasztásuk után beiktatni egy alapos fogmosást.

Balzsamecet

A balzsamecet dupla dinamit a fogak ellen. Savassága mellett erősen színez. Káros hatásai némileg ellensúlyozhatók, ha fejes saláta mellé fogyasztjuk – a saláta ugyanis védőréteget húz a fogakra.

Bogyós gyümölcsök

Nagyon egészségesek, azonban a legtöbb fajtájuk (fekete áfonya, málna) elszínezi a fogakat. Fogyasztásuk után, ha nem is tudunk fogat mosni, mindenképpen igyunk vizet, és öblítsük át a szájbelsőt.

Citrusfélék

Szintén kifejezetten egészségesek, a C-vitamin miatt akár a fogíny szempontjából is. Azonban nagyon savasak, ezért a fenti szabályok (fogmosás, ellensúlyozás) itt is igazak.

Kávé, tea

Mindkettő kiszárítja a szájüreg nyálkahártyáját és színezi a fogakat. Ha gyakran fogyasztjuk őket, igyekezzünk kompenzálni hatásukat.

Szárított gyümölcsök

A szárított gyümölcsök elsősorban a ragadósságuk miatt érdemelnek különösebb figyelmet – rágás után rátapadnak a fogakra és az átlagosnál tovább ott maradnak. Elősegítik a fogak romlását és a fogzománc sérülését. Mindenképpen érdemes ügyelni arra, hogy ne maradjanak sokáig a szájüregben.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 01. 09:18, péntek | Belföld

Visszautalja a TISZA Wáberer György 100 milliós támogatását

Visszautalja a TISZA Párt Wáberer György nagyvállalkozó támogatását – erről írt közösségi oldalán Magyar Péter leendő miniszterelnök.

2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld

Telex - Orbán Viktor: liberális kormányzás és nemzeti ellenzék időszaka kezdődik

A választással a 16 évig tartó nemzeti kormányzás korszaka lezárult, egy új időszak, a liberális kormányzás és a nemzeti ellenzék időszaka kezdődik

2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: hasznos és konstruktív megbeszélést folytattam António Costával, az Európai Tanács elnökével

Hasznos és konstruktív megbeszélést folytattam António Costával, az Európai Tanács elnökével - közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, miniszterelnök-jelölt szerdán este a Facebook-oldalán.

2026. Április 30. 07:25, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források

Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra - közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.