Hírek
2015. Április 06. 15:00, hétfő |
Belföld
Forrás: hirado.hu
Tarvarjak és szakállas baglyok Szegeden
Két különleges madárfajt, tarvarjakat és szakállas baglyokat figyelhetnek meg április elejétől a látogatók a Szegedi Vadaspark Európa állatvilágát bemutató gyűjteményrészén.
Két különleges madárfajt, tarvarjakat és szakállas baglyokat figyelhetnek meg április elejétől a látogatók a Szegedi Vadaspark Európa állatvilágát bemutató gyűjteményrészén, tájékoztatott Veprik Róbert igazgató.
A Zürichi Állatkertből érkezett szakállas baglyok (Strix nebulosa) egy újonnan megnyitott, a Sancer-tóról visszavezető erdei ösvény mentén kialakított röpdében láthatók, a vadmacskák szomszédságában.
Vadon ez a bagolyfaj Észak-Amerikától Kelet-Ázsiáig, az északi területek sűrű tajgaerdeiben fordul elő. A szeme körüli, majd egymást követően egyre nagyobb átmérőjű koncentrikus rajzolatok teszik rendkívül imponálóvá, mondhatni érdekes "arckifejezésűvé".
Nevét a csőre alatt látható, szakáll alakú sötét foltról kapta. Hatékony és ügyes vadász, igen kifinomult hallással a zsákmányul szolgáló egerek és pockok legkisebb neszére is felfigyel, majd lecsap rájuk. Szaporodása teljes mértékben a táplálékbőség függvénye, ínségesebb években, amikor kevesebb a rágcsáló, el is maradhat. A fiatal párt Szegeden ez a veszély nem fenyegeti, így a gondozók bíznak abban, hogy idővel költeni is fognak.
A furcsa küllemű – vörös csupasz fejű, szintén vörös, hosszú, lefelé hajló csőrű, zöldes fényű fekete tollazatú - tarvarjú (Geronticus eremita) elnevezésével ellentétben nem a varjúfélék közé tartozik, hanem az íbiszek családjának tagja. Természetvédelmi jelentőségét mutatja, hogy ez az első állatfaj, amelyet jogilag védettnek nyilvánítottak Leonárd salzburgi érsek 1504-es rendelete alapján. Ennek ellenére az Alpokból eltűnt, csakúgy, mint Dél-Európából, majd a Közel-Kelet és Észak-Afrika számos országában is kipusztult. Végül már csak Marokkóban, Szíriában, Törökországban és talán Irakban maradtak kisebb, elszigetelt populációi.
A kritikusan veszélyeztetett fajnak jelenleg ezernél is kevesebb egyede él vadon, száma folyamatosan csökken szigorú védelme és a szaporítására, visszatelepítésére fordított erőfeszítések ellenére. A legfőbb probléma vadászata, de élőhelye rombolása és a mérgezések szintén jelentősen hozzájárulnak pusztulásához.
Az európai állatkertek fajmegmentési program keretében tartják és sikeresen szaporítják a ritka fajt, ebben a programban immár a Szegedi Vadaspark is szerepet vállalt. A Bécsi Állatkertből érkezett tarvarjakat a medvebemutató melletti röpdében tekinthetik meg a látogatók.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 07:58, péntek | Belföld
Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
2024. November 22. 07:56, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti
2024. November 22. 07:54, péntek | Belföld
Rogán Antal abban bízik, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Abban bízom, hogy a Digitális Állampolgárság Program alkalmazás széles tömegeknek elnyeri a támogatását, sokan fogják használni, mert látni fogják, hogy így egyszerűbb ügyet intézni, magukat azonosítani
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.