Városlista
2026. január 30, péntek - Martina

Hírek

2015. Augusztus 01. 08:00, szombat | Életmód
Forrás: webmd.com

Tényleg gluténmentesen kellene étkeznünk?

Tényleg gluténmentesen kellene étkeznünk?

Egyre nagyobb teret hódítanak a gluténmentes termékek az élelmiszerboltok polcain. Míg pár éve tényleg csak egy két terméken találtuk meg a feliratot, ma már egy egész sort tele pakolnak gluténmentes élelmiszerekkel.

Nos, a lisztallergiás (cöliákiás) és lisztérzékeny embereknek egyértelműen nagy segítség, hogy egyre több ilyen élelmiszer kapható, ám tudnod kell, hogy a lisztallergiásak száma nem éri el Magyarország lakosságának 1%-át (a hazipatika.hu információi szerint egy 2002-ben végzett kutatás azt mutatta ki, hogy minden 344. ember lisztallergiás, a lisztérzékenyek száma valamivel magasabb.) Igaz, a betegség sokszor valóban rejtve marad, de így sem érint olyan sok embert, mint ahányan ilyen diétára fogják magukat.

Mi is az a glutén?
A glutén a kalászos gabonákban, a búzában, a rozsban, a zabban és az árpában megtalálható fehérjekeverék, amely gliadinból és gluteinből áll. Ettől válik a liszt ragadóssá, ez segít abban, hogy a tészták összeálljanak. A gluténallergiások a gliadint nem tudják feldolgozni, amely autoimmun betegséget vált ki. Ennek során a vékonybél nyálkahártyája sérül, így a tápanyagok nem tudnak felszívódni, amely egészen súlyos emésztőrendszeri problémákhoz vezet.

A gluténérzékenyeknek is hasonló nehézségekkel kell megküzdeniük, a tápanyagok felszívódását elősegítő bélbolyhok ugyanis fokozatosan elpusztulnak. Következménye lehet a vérszegénység, a csontritkulás, az alultápláltság.
A lisztallergiára és érzékenységre jelenleg nincs gyógymód, csak diétával lehet a tüneteket visszaszorítani. Általában örökletes, de kialakulásához környezeti tényezők, különböző gyulladások és fertőzések is hozzájárulhatnak.

A tünetek átlalában a következők: fogyás, gyengeség és hasmenés. Amennyiben lisztallergiára gyanakszunk, a gasztroenterológián végeznek célzott vizsgálatokat, amelyekkel rövid idő alatt kideríthető a betegség.

Ha nincs gluténallergiánk, nem kell kerülni a glutént!
Sokan a glutént kiáltották ki a fogyás első számú ellenségének. Van, aki beképzeli magának a gluténérzékenységet, mert ez segít nekik abban, hogy elkerüljék a szénhidrátokat is, de a gluténmentes termékek sem cukormentesek.

A glutén teljes elhagyása, ráadásul visszafele is elsülhet, és árthatunk vele szervezetünknek. A gluténmentes termékek általában kevesebb értékes tápanyagot tartalmaznak, de magasabb lehet a kalória-, cukor- és a zsírtartalmuk is. Attól, hogy egy termék gluténmentes, nem lesz rögtön egészséges vagy fogyókúrás. A gluténmentes, finomított gabonák ráadásul sokkal kevesebb rostot, vasat, folátot, niacint, kalciumot, cinket és B12 vitamint tartalmaznak, mint például egy jó kis rozskenyér.

Ennek fényében nem ajánlott teljes gluténmentes diétára fognunk magunkat a fogyás reményében, hiszen ezek a termékek sem tartalmaznak kevesebb kalóriát, viszont fontos tápanyagokat vonunk meg a szervezetünktől, ha mégis ezeket választjuk. Sokkal egészségesebb döntés a teljes kiőrlésű kenyér választása a fehér helyett. (Kivéve, ha valóban cöliákiás vagy.)
Ha viszont kiderül, hogy lisztallergiás, vagy gluténérzékeny vagy, akkor életed végéig követned kell ezt a nem is olyan egyszerű diétát. A betegség gyermekkorban is elkezdődhet, figyeljünk, hogy mi hamarabb észrevehessük, mivel ha nem sikerül diagnosztizálni, akkor felnőttkorban más tüneteket produkálhat a beteg, így nehezebb lehet a felismerés.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 30. 08:00, péntek | Életmód

Szép új világ: Humanoid robotok gyártásába kezd a Tesla

Két autómodell gyártását is leállítja a Tesla, hogy azok gyártosorait átalakítva humanoid robotokat gyártson. Évente akár 1 millió Optimus robot készülhet.

2026. Január 29. 07:49, csütörtök | Életmód

Elhunyt Voith Ági színművész

Elhunyt Voith Ági Jászai Mari-díjas színésznő, rendező, érdemes és kiváló művész. A József Attila Színház örökös tagját 81 éves korában, szerdán érte a halál - tudatta a színház az MTI-vel.

2026. Január 29. 07:48, csütörtök | Életmód

Kína ízeit és a medvék világát mutatják be a Fővárosi Állatkertben a hétvégén

Péntektől három estén Kína ízeivel, vasárnap nap közben pedig a medvék világával ismerkedhetnek a látogatók a Fővárosi Állat- és Növénykertben.

2026. Január 27. 07:34, kedd | Életmód

Szálló por - Sokat javult a levegőminőség az országban

Sokat javult a levegő minősége az országban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint.