Városlista
2024. május 5, vasárnap - Györgyi

Hírek

2017. November 16. 08:41, csütörtök | Helyi
Forrás: hirado.hu

Füstmentes nap: Egyetlen napig bírja ki dohányzás nélkül

Füstmentes nap: Egyetlen napig bírja ki dohányzás nélkül

Az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten füstmentes nappá nyilvánította.

1971-ben Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a lakosságot, hogy egy napig ne dohányozzanak, és a pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak.

Az ötlet alapján 1976. november 18-án már az Amerikai Rákellenes Társaság tűzte zászlajára a célt; egymillió embert sikerült rávenniük, hogy egy napig ne gyújtsanak rá. 1977-ben már minden állam csatlakozott a mozgalomhoz, ami ekkor kapta az egységes „Smokeout Day” elnevezést.

Drasztikus intézkedés New Yorkban

Idén augusztusban drasztikus intézkedést hoztak a dohányzás visszaszorítására New Yorkban, egy doboz cigarettát nem adhatnak el 13 dollárnál kevesebbért a kereskedők a városvezetés dohányzás visszaszorítását célzó rendelete értelmében.

Az intézkedéscsomag részeként felére csökkentik az elárusítóhelyek számát, és számos más módon is megnehezítik a dohányosok dolgát. A rendeletekkel úgymond életeket akarnak menteni, mert becslések szerint évente 12 ezer New York-i hal meg idő előtt a dohányzás miatt.

A háromnál több lakásból álló társasházakban a lakók megegyezése szükséges ahhoz, hogy bárki cigarettázhasson a saját lakásában – a közös területeken már korábban is tilos volt rágyújtani. További intézkedésként 10 százalékos különadót vetettek ki a hagyományos cigarettán kívüli dohányárukra, az ebből várt évi egymillió dollár többletbevételt a lakhatási problémák megoldására szánják.

Több mint egymilliárd ember dohányzik a Földön

Az Egészségügyi Világszervezet által nyilvántartott adatok szerint a dohányzás több embert öl meg, mint az alkohol, a különböző balesetek, a kokain és az AIDS együttvéve. Több mint egymilliárd ember dohányzik a Földön, amelyből Magyarország teljes lakosságának a 22 százaléka, a felnőtt férfiak 25 százaléka, míg a felnőtt nők 16 százaléka cigarettázik.

A dohányzás több mint 5 millió ember halálát okozza évente, 2030-ig pedig 8 millióra növekedhet a dohányzás miatt elhunytak száma. A passzív dohányzás következtében további 600 ezer ember veszti életét.

Negyvenszerese a kockázata a tüdődaganatnak a dohányzók esetében

Sok dohányos vélekedik úgy, hogy ha akarná, bármikor abba tudná hagyni a cigarettázást. A tapasztalatok szerint azonban a többség időről időre visszaesik, okot ugyanis mindig lehet találni arra, hogy valakinek miért muszáj rágyújtania.

Klasszikusan a tüdőrákot tulajdonítják a dohányzásnak; a légzőrendszerüket folyamatosan károsítók között mintegy negyvenszerese a kockázata a tüdődaganatnak. A tüdőrák mellett a szervezetbe adagolt méreganyagok a fej-nyaki régió rákjait (szájüregi daganat, garatrák, gégerák) épp úgy növelik, mint a gyomorrákot vagy húgyhólyagrákot, hiszen a vérárammal a káros anyagok az egész szervezetbe eljutnak.

Gyakran egyéb segítségre is szükség van a leszokáshoz

A leszokás nem könnyű, ha valaki el is szánja magát a káros szenvedéllyel való szakításra, gyakran csak ideig-óráig sikerül távol tartania magát a cigarettától. Bármi lehet indok az újrakezdésre – idegeskedés, magányosság, bánat vagy öröm –, ami klasszikusan a „csak egyetlen szálat” kijelentéssel kezdődik.

Statisztikai adatok szerint évente a dohányosok 70 százaléka szeretne lemondani a dohányzásról, mintegy 30 százalékuk meg is kísérli, de ténylegesen csak 2-3 százalékuknak sikerül hosszabb időre lemondania a cigarettáról. A leszokáshoz az elhatározáson és az akaraterőn túl gyakran egyéb segítségre is szükség van.

A legszélesebb körben a nikotinpótláson alapuló módszerek terjedtek el, amelynek lényege, hogy a dohányzás abbahagyásával párhuzamosan valamilyen formában pótolják a szervezetbe jutó nikotint, így csökkentve a megvonásos tüneteket. A terápia általában három hónapon át tart, ami alatt fokozatosan csökkentik a nikotin bevitelét.

Szabadnapot kapnak a nemdohányzók Japánban

Évente hat plusz szabadnapot kapnak egy japán marketingvállalkozás nemdohányzó munkatársai. A cég irodája a 29. emeleten található, így a dohányzóknak legalább 10 percre van szükségük ahhoz, hogy elszívjanak egy szál cigarettát. Az egyik dolgozó panaszkodott a kollégák munkájának kiesése miatt, ezért vezették be az új intézkedéseket.

Az új intézkedés bevezetése óta négy dolgozó hagyott fel a dohányzással. Ha ez egész évben így marad, hat plusz fizetett szabadnapot kapnak.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 05. 12:11, vasárnap | Helyi

Hírek a Szent István templomból

2024. május 5. - SZENT ISTVÁN TEMPLOM

2024. Május 03. 14:29, péntek | Helyi

A KSZC Kossuth Lajos Technikum Szakképző Iskola és Kollégium nyitotta meg a ballagások sorát

Százharminc ballagó diák kapta meg tarisznyáját a KSZC Kossuth Lajos Technikum Szakképző Iskola és Kollégiumban 2024. május 3-án.

2024. Május 03. 13:19, péntek | Helyi

Az Alba Regia Gyermek- és Ifjúsági Kórusfesztiválon járt a Batthyány iskola kórusa és néptáncosai

Közös énekléssel, a kórusok köszöntésével és koncerttel indult az Alba Regia Gyermek- és Ifjúsági Kórusfesztivál Székesfehérváron.

2024. Május 03. 13:11, péntek | Helyi

Az erőszak nem megoldás

Vascsővel ment behajtani a tartozást egy 30 éves kiskunfélegyházi férfi.