Hírek
2022. Május 11. 14:55, szerda |
Helyi
Forrás: F. Adrienn
Levetkőztek a Mezgé tangazdaságának birkái
A Mezgé tangazdaságában mindig sok a tennivaló a diákok és tanáraik számára.
Különösen tavasszal, amikor az állatok ellátása, gondozása, a lovak lemozgatása és az istállók rendben tartása mellett beindul a földművelés is.
Tavasszal, a melegebb idő berobbanása előtt, az ellések befejeztével szabadítják meg birkaállományukat is a vastagra nőtt gyapjuktól. Mindez annak érdekében történik, hogy az állat az energiáját ne a teste hűtésére, hanem a megevett takarmány hasznosítására fordítsa.
A tangazdaságban május 10-11-én történt meg a mintegy huszonhárom felnőtt korú birka nyírása Kasztel Antal szakmai oktató irányításával. Az egyszerűnek tűnő, ám ügyes kezet és jó fizikumot igénylő feladatra már az iskola kilencedikes tanulói közül is sokan vállalkoztak. Meglepő, de több lány, mint fiú ragadta meg a birkanyíró ollót, az pedig végképp a becsületükre vált, hogy nagyon jól boldogultak vele.
- A 20. századig jellemzően kézi ollóval történt a nyírás, ma már inkább elektromos nyírógépek használatosak. Nálunk az iskolában nincsen elektromos nyírógép, de mint látható az ollókkal is nagyon jól boldogulunk – nyilatkozta lapunknak Kasztel Antal szakoktató, akitől azt is megtudtuk, hogy a gyapjúra nincs már kereslet. A magyar gyapjú korábban elsősorban külföldön talált gazdára, ahol ruhát készítettek belőle, később pedig épületek hőszigetelésére is használták. Most a mezőgazdaságban próbálják hasznosítani talajtakaróként használva. A mulcsozás pozitív hatásain túl, természetes lassan lebomló trágya, folyamatos tápanyag szolgáltató képességgel javítja a talajéletet, növeli a talaj humusztartalmát.
A szakoktató aprólékosan, mozzanatról-mozzanatra magyarázta a fiatalok számára a korábban pásztorbottal befogott állat nyírásának folyamatát, hogyan kell leültetniük, mire kell ügyelniük munka közben, mi történik, ha véletlenül megsértik az állat bőrét stb.
A birkák bundáját régebben - mikor még nagy keletje volt a gyapjúnak – évente kétszer vágták, napjainkban már mindenhol, így a tangazdaságban is évente egyszer, és mindig tavasszal tartanak birkanyírást, hogy a hidegebb idő beálltáig újabb, védelmet nyújtó bundát növeszthessek a jószágok.
(Képek / video: Fábián Adrienn)
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 03. 13:41, kedd | Helyi
200 éve született Boczonádi Szabó József
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata és a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület közösen szervez megemlékezést a nagynevű altábornagy születésének évfordulója alkalmából.
2024. December 03. 10:22, kedd | Helyi
Az idei évben új fénydekorációval, élményponttal bővült a félegyházi adventi sétány
2024. December 01. 12:35, vasárnap | Helyi
Evezés és kerékpározás: hálózatos turisztikai fejlesztésekre pályázik a vármegyei önkormányzat
Bugacon, az Aranymonostor Látogatóközpontban tartotta novemberi ülését a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés.
2024. December 01. 12:04, vasárnap | Helyi
Adventi hangulat a Gyermekbirodalomban
A Petőfi Sándor Városi Könyvtár gyermekbirodalmában izgalmas készülődéssel telt november utolsó délelőttje.