Hírek
2014. Szeptember 19. 11:56, péntek |
Helyi
Forrás: Félegyházi Hírek
Emléktáblát avattak Nyirő József tiszteletére
Az erdélyi magyar irodalom kiemelkedő alakjának, Nyirő Józsefnek állítottak emléket Szikszai László önkormányzati képviselő, dr. Tarjányi József és Bozóki István felajánlásának köszönhetően.
Az erdélyi magyar irodalom kiemelkedő alakjának, Nyirő Józsefnek állítottak emléket Szikszai László önkormányzati képviselő, dr. Tarjányi József és Bozóki István felajánlásának köszönhetően. Az avatóünnepséget ma (szeptember 18-án), a Nyirő József irodalmi est zárásaként tartották meg a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
Az irodalmi est keretében Löwey Lilla beszélt Nyirő József életútjáról. Az erdélyi magyar író mindent megmutatott a székely valóságról. Mindent megírt, ami a magyarsággal kapcsolatos. Rendkívüli módon írt a halálról, mint az élet beteljesüléséről – mondta. „Csodálatos, meleg, nagy élmények jöttek hozzám az Isten szívén keresztül vágott lélek útjain. Aranyhíd készült, a sírom mélyéig érő, hogy újra felkapaszkodjam. Istenem, mégis milyen fenséges szép dolog magyarnak lenni és népem igaz lelkének revelációjában részesülni, megismerni a nagy titkot, ami ezt a nemzetet több mint ezer éve fenntartja.”
Nyirő József 1889-ben székely család gyermekeként látott napvilágot Székelyzsomboron. Tanulmányait követően a Kolozs vármegyei Kide község plébánosa lett. Miután megismerte Bedő Ilonát – későbbi feleségét – kilépett az egyházból és kétkezi munkával kereste meg a kenyérre valót.
1920-ban robbant be az irodalmi életbe. 1928-tól az Erdélyi Helikon vezető munkatársa lett. 1950-ben Madrid közelébe költözött. A Spanyol Nemzeti Rádió magyar nyelvű adásainak munkatársaként politikai kommentárokat írt. Hosszas betegség után 1953 októberében hunyt el egy madridi klinikán. „Kérlek téged népem, hogy ne feledkezz meg szegény, öreg, árva, elhagyatott donna Helénáról, ki infinitivusban beszéli a spanyol nyelvet, és utána is küldjetek egy kurta, futó Miatyánkot.”
2010-ben, az író halála után 57 évvel a szoborállító alapítványok képviselői megállapodtak a Nyirő család leszármazottaival arról, hogy hazahozzák és szülőfalujában újratemetik Nyirő József hamvait. A 2012 pünkösd vasárnapjára tervezett újratemetés azonban politikai feszültség forrásává vált Románia és Magyarország között.
Az irodalmi esten közreműködött Sóos Andrea előadóművész, aki az író tollából idézett.
Az előadást követően a szép számmal összegyűlt érdeklődő a könyvtár udvarára vonult, ahol Szikszai László és Dongó József önkormányzati képviselők leleplezték a Nyirő József tiszteletére készült emléktáblát. Szikszai László az érdeklődőket az erdélyi magyar írók műveinek olvasására bíztatta. Dongó József pedig az összetartozás és az egyetértés fontosságára hívta fel a figyelmet.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 01. 09:47, kedd | Helyi
Óvodai beiratkozás Kiskunfélegyházán
Értesítjük a Tisztelt Szülőket, hogy a Kiskunfélegyházi Napköziotthonos Óvoda tagintézményeibe a 2025/2026. nevelési évre az alábbi időpontokban lehet beíratni gyermekeiket:
2025. Március 30. 10:31, vasárnap | Helyi
Hírek az Ótemplomból
2025. március 30. - Nagyböjt 4. vasárnapja (Laetare-vasárnap)
2025. Március 30. 10:29, vasárnap | Helyi
Hírek a Szent István templomból
2025. március 30. - Nagyböjt 4. vasárnapja
2025. Március 28. 14:18, péntek | Helyi
Országos problématérképet készít a HÖOK
A magyar felsőoktatás jövője a hallgatók tapasztalatain és igényein is múlik, ezért a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) országos fórumsorozatot indít \"az egyetem ilyen:\" címmel.